برآورد یک ژنرال آمریکایی از توانایی عملیاتی آتی روسیه در قبال همسایگانش

یکی از ژنرال‌های ارشد آمریکا اعلام کرد، روسیه در تلاش است طی چند سال آتی توانایی تهدید کشورهای همسایه خود را به طور همزمان در مقیاس عملیات فعلی‌اش در اوکراین گسترش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژنرال بن هاجز، فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا در این باره گفت، به نظر نمی‌رسد حمله به همسایه دیگر در حال حاضر تهدیدی از سوی روسیه محسوب شود، چراکه ظاهراً مسکو اکنون درگیر مسائل اوکراین است. اما این مساله می‌تواند طی چند سال آتی و در پی پیشرفت‌های موردنظر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تغییر کند چراکه این پیشرفت‌ها به روسیه توانایی اجرای بیش از سه عملیات مشابه در اوکراین را می‌دهد.

هاجز در این باره افزود: اکنون بدون آمادگی فکر نمی‌کنم روسیه توانایی اجرای سه اقدام مهم را همزمان داشته باشد. اما طی چهار یا پنج سال آتی این شرایط تغییر می‌کند.

وی ادامه داد: روسیه مطمئناً طی چهار تا پنج سال آینده توانایی انجام عملیات در شرق اوکراین و فشار وارد کردن بر کشورهای حوزه بالتیک و گرجستان را خواهد داشت.

جنگ در اوکراین، که ناتو مسکو را به حمایت از شورشیان حامی روسیه متهم می‌کند، برای برخی از همسایگان دیگر روسیه که اکنون به دنبال تقویت نیروهای دفاعی خود به کمک ناتو هستند، به معنی هشدار بوده است.

با این حال مسکو اعزام نیرو و ارسال سلاح به شرق اوکراین را رد می‌کند.

در همین حال پوتین با وجود بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت متعهد به صرف هزینه‌های میلیاردی برای افزایش قابلیت‌های ارتش روسیه شده است.

پیش از این سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد، مسکو برنامه مدرن‌سازی خود به ارزش بیش از 20 تریلیون روبل را تا سال 2020 ادامه خواهد داد.

به گفته شویگو، برنامه‌ها برای سال جاری شامل 700 ماشین زرهی، 126 هواپیمایی جدید نظامی، 88 هلی‌کوپتر جدید و دو سیستم سپر دفاع موشکی می‌شود اما در این صورت هم طبق آمارها بودجه دفاعی مسکو در سال 2013 تنها یک نهم بودجه واشنگتن بود.

انتهای پیام

کد N678847