3000 تن به عنوان "کانون‌های بالقوه" داعش در ترکیه حضور دارند

بنا بر گزارش پلیس ترکیه حدود 3000 فرد مرتبط به گروه داعش اکنون در ترکیه هستند و این نهاد وضعیت قرمز را به دلیل فعالیت‌های احتمالی آتی این "کانون‌های بالقوه" داعش در این کشور اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، در همین حال مولود چاووش اووغلو، وزیر خارجه ترکیه پیش از این گفته بود علاوه بر این رقم 700 تا 1000 تن دیگر از مردم ترکیه اکنون در کنار نیروی داعش مبارزه می‌کنند و احتمال بازگشت آنها ترکیه را بسیار نگران کرده است.

بنا به گفته چاووش اووغلو ترکیه اکنون 1165 تن را در این رابطه از کشور اخراج کرده و از ورود 7250 تن دیگر نیز به این کشور خودداری کرده است.

در همین حال اطلاعات پلیس ترکیه با شناسایی 3000 تن به عنوان "کانون‌های بالقوه" برای بررسی وضعیت آنها مبنی بر فعال بودن یا عدم فعالیتشان، آنها را تحت نظارت خود دارد. اطلاعات پلیس ترکیه هم چنین نسبت به احتمال حمله اعضای داعش و القاعده به کنسولگری‌های کشورهای غربی در ترکیه هشدار داده است.

این هشدار نشان می‌دهد که داعش ممکن است حملات جدیدی را پس از حمله به مجله فکاهی شارلی ابدو و سوپر مارکت کوشر در پاریس انجام دهد.

این در حالی است که ترکیه اخیرا در ماه نوامبر با چهار انفجار ماشین‌های بمب گذاری شده مواجه بوده است. القاعده نیز مسئولین حملات به دادگاه اسرائیل و یک کنیسه در ترکیه را بر عهده گرفت.

در پی این حملات اقدامات امنیتی برای کنسولگری‌ها و نهادهای کشورهای غربی در این کشور به بالاترین میزان خود افزایش یافته است.

در این میان هشدار اطلاعات پلیس ترکیه تجهیزات و نیروهای ناتو و شهروندان کشورهای غربی را نیز مخاطب خود قرار داده است.

در این هشدار آمده است: این مسئله که شبه نظامیان داعش مناطق مختلفی از سوریه در نزدیکی مرز ترکیه را تحت کنترل دارند، خطرات و تهدیدات را افزایش داده است.

انتهای پیام

کد N678637