داوود اوغلو: هیچ صلحی در خاورمیانه بدون تشکیل کشور فلسطین حاصل نمی‌شود

سیاسی

نخست‌وزیر ترکیه ضمن اشاره به اینکه هیچ صلحی در خاورمیانه بدون تشکیل کشور فلسطین حاصل نمی‌شود، خواهان ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای حمایت از سوری‌ها در حلب شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز تصریح کرد: تحقق صلح در خاورمیانه و از بین بردن تروریست‌ها بدون تشکیل کشور فلسطین محال است و اگر ما می‌خواهیم صلح و امنیت را در منطقه برقرار کنیم باید ابتدا مساله فلسطین را حل کنیم.

وی به حمله نیروهای رژیم صهیونیستی در سال 2010 به کشتی ترکیه‌ای «مرمره» که برای شکستن محاصره نوار غزه تلاش می‌کرد، اشاره کرد و گفت: ارتش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی کودکان را در حیاط مدرسه‌ای کشت همانطور که شهروندان ما و یک شهروند آمریکایی در آب‌های بین‌المللی کشت. این تروریسم است و امکان ندارد کسی درخصوص حملات اسرائیلی‌ها به قدس و مسجد الاقصی بحث و مجادله کند.

نخست وزیر ترکیه همچنین به شدت از نظام سوریه انتقاد و مسوولان دمشق را عامل وخامت اوضاع کنونی سوریه دانست.

داوود اوغلو مدعی شد: مشکل اصلی نظام سوریه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است.

وی همچنین خواهان ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای حمایت از سوری‌ها در حلب در برابر حملات هوایی شد و گفت: ترکیه احتمالاً در مناطق نظامی در مرز با سوریه حضور بیشتری خواهد داشت تا از عبور تندروهای خارجی از مرزها ممانعت به عمل آورد اما مرزهای خود را به روی آوارگان سوری نمی‌بندد.

انتهای پیام

کد N678398