اندیشکده آمریکایی: کره‌شمالی فعلا قصد انجام آزمایش اتمی ندارد

یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای جدید اعلام کرد: هیچ تحرکاتی مبنی بر آماده شدن کره‌شمالی برای انجام آزمایش هسته‌ای جدید دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با این حال موسسه آمریکا – کره در دانشگاه جان هاپکینز گفت، یک یا چند تونل در سایت آزمایش هسته‌ای پانگئی- ری تکمیل شده است و چنانچه پیونگ‌یانگ تصمیم داشته باشد که آزمایش جدیدی انجام دهد، این تونل‌ها آماده هستند.

این اندیشکده آمریکایی با اشاره به اینکه دقت تصاویر ماهوار‌ه‌ای از کره‌شمالی را کنترل کرده است، گفت که تصاویر ماهواره‌های تجاری از سایت هسته‌ای پانگئی- ری هیچ علامتی مبنی بر تلاش کره‌شمالی برای انجام آزمایش هسته‌ای جدید نشان نمی‌دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بنابراین چهارمین آزمایش هسته‌ای در آینده‌ای نزدیک یعنی دو یا سه ماه آینده بعید به نظر می‌رسد. با این حال اگر کره‌شمالی تصمیم گرفته باشد که آزمایش هسته‌ای انجام دهد، تونل‌های این سایت آماده و قابل استفاده است.

کره‌شمالی تاکنون سه آزمایش هسته‌ای در سالهای 2006، 2009 و 2013 در سایت پانگئی- ری واقع در شمال شرق این کشور انجام داده بود.

پیونگ یانگ در ماه نوامبر 2014 تهدید کرد که در واکنش به قطعنامه سازمان ملل در رابطه با وضعیت حقوق بشری این کشور، چهارمین آزمایش هسته‌ای را انجام دهد. با این حال پیونگ‌یانگ هفته گذشته پیشنهاد تعلیق موقت هرگونه آزمایش را ارائه داد اما آن را به لغو رزمایش سالانه

آمریکا – کره‌جنوبی منوط کرد؛ پیشنهادی که سریعاً با مخالفت آمریکا روبه‌رو شد.

انتهای پیام

کد N678384