دیدار پرتنش اوباما و منندز برای گفت‌وگو در مورد ایران

باراک اوباما و رابرت منندز برای تبادل نظر و گفت‌وگو در مورد دور جدید تحریم‌های احتمالی کنگره آمریکا علیه ایران با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از نیویورک تایمز بنا به گفته منبعی که در این دیدار حضور داشته است، روز پنج‌شنبه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و رابرت منندز نماینده دموکرات کنگره آمریکا برای تبادل نظر و گفت‌وگو در مورد این‌که در حالی که دولت اوباما در حال مذاکره با ایران بر سر مسأله هسته‌ای‌اش است آیا سطوح تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه ایران اقدام درستی است یا خیر با یکدیگر دیدار کردند.

بنا به گفته یک منبع آگاه در این دیدار پرتنش اوباما اعلام کرد که از حق وتوی خود برای باطل کردن طرح صدور دور جدید تحریم‌ها علیه ایران که توسط رابرت منندز، نماینده دموکرات نیوجرسی و مارک کرک نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا مبنی بر صدور تحریم‌های جدید علیه ایران پیش از پایان مذاکرات چند جانبه ایران و کشورهای ایران و گروه 1+5 در تابستان امسال استفاده خواهد کرد.

این دیدار در هتل هیلتون واقع در بالتیمور که کنفرانس دوروزه کنگره آمریکا در این مکان در حال برگزاری است انجام شد.

همچنین بنا به گفته یکی از سناتورها اوباما در این دیدار با بیان این‌که صدور تحریم‌های جدید علیه ایران ضمن تضعیف موضع او در مذاکرات باعث می‌شود که مذاکرات از مسیر اصلی خود خارج شود از سناتورهای آمریکایی خواست تا طرح صدور تحریم‌های جدید علیه ایران را به سرعت متوقف کنند.

اوباما همچنین تأکید کرد که صدور تحریم‌های جدید علیه ایران باعث خواهد شد که در صورت شکست مذاکرات تا پیش از ضرب‌الأجل تعیین شده در 30 ژوئن جوامع بین‌المللی آمریکا را به جای ایران برای به بن‌بست رسیدن مذاکرات مقصر بدانند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: او هم‌اکنون فشارهایی را که سناتورهای آمریکایی با آن مواجه هستند درک می‌کند اما از آنها خواست تا به جای اتخاذ تصمیم‌های کوتاه‌مدت سیاسی افق دید خود را در مسأله برنامه هسته‌ای ایران افزایش دهند.

رابرت منندز نیز با بیان این‌که اوباما با گفتن این جملات به او توهین می‌کند خطاب به اوباما، اظهار کرد: من بیش از 20 سال است ه همه تمرکز و وقت خود را برروی کندسازی برنامه هسته‌ای ایران معطوف کرده‌ام و همواره به دنبال دستیابی به اهداف بلندمدت در این زمینه بوده‌ام.

یکی دیگر از سناتورها به شرط فاش نشدن نامش در این باره گفت: این دیدار یک تبادل نظر اجباری و بدون هر گونه ابهام میان دو شخصیت بالای سیاسی بود.

او همچنین اظهار کرد: در این دیدار ضمن این‌که دو ط ف مواضع خود را به صورت جدی و صریح بیان کردند اما فضای دوستانه‌ای بر این دیدار حاکم بود.

انتهای پیام

کد N677977