ابراز نگرانی اوباما و مرکل در مورد اوکراین

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا و صدر اعظم آلمان در گفتگویی تلفنی در مورد شرایط حاکم در اوکراین ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «باراک اوباما» و «آنگلا مرکل» در این گفتگوی تلفنی در مورد شرایط وخیم موجود در مناطق شرقی اوکراین ابراز نگرانی کردند. 

رئیس جمهور آمریکا و صدر اعظم آلمان در این گفتگو همچنین حمایت خود را از ارائه کمک های مالی به اوکراین در راستای انجام اصلاحات در این کشور اعلام کردند. 

اوکراین از سال گذشته میلادی و پس از همه پرسی استقلال در کریمه و الحاق آن به روسیه، صحنه گسترش تحرکات جدائی طلبانه در مناطق شرقی خود بود که همین امر موجب درگیری مسلحانه میان ارتش و جدائی طلبان شد. 

با وجود تلاش های انجام گرفته برای بازگشت آرامش به شرق اوکراین این مناطق همچنان صحنه درگیری میان نیروهای دولتی و جدائی طلبان است در همین رابطه سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی از افزایش شمار قربانیان درگیری های شرق اوکراین به چهار هزار ۸۰۸ نفر و آواره شدن بیش از یک میلیون نفر دیگر بواسطه این درگیری ها خبر داد.

بر اساس اعلام سازمان ملل در نتیجه درگیری های شرق اوکراین یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند. بر همین اساس فقط از تاریخ ۲۷ دسامبر تا ۹ ژانویه ۵۹۳ هزار و ۶۲۲ نفر از ساکنان شرق اوکراین بواسطه درگیری ها مجبور به مهاجرت به کشورهای همسایه شده اند