عملیات های همزمان در فرانسه و آلمان/

سایه وحشت بر سر اروپا/عملیات ضد تروریستی در بلژیک دو کشته برجا گذاشت

سیاسی

کشته شدن دو نفر در عملیات ضد تروریستی دربلژیک و عملیات همزمان نیروهای امنیتی آلمان و فرانسه علیه گروه های افراطی موجب شد تا اغلب کشورهای اروپایی روز جمعه را در سایه وحشت از اقدامات مسلحانه آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام قضایی بلژیک اعلام کرد که پلیس این کشور دو مظنون را در جریان عملیات بر ضد گروهی که قصد انجام حملات تروریستی در سطح وسیعی را داشتند به قتل رساند.

«اریک فان در سیپت» سخنگوی دادستانی بلژیک اظهار داشت: در جریان این عملیات که در شهر «ورویه» صورت گرفت یک نفر نیز بازداشت شد. هیچ پلیسی در این عملیات مجروح نشده است.

به گفته وی، در حال حاضر هیچ ارتباط مستقیمی بین حملات هفته گذشته فرانسه با این گروه مشاهده نشده است.

پیشتر اعلام شده بود که مقامات بلژیک به دنبال یافتن سرنخ‌ های احتمالی از حملاتی هستند که هفته گذشته به دفتر نشریه«شارلی ابدو» و یک سوپرمارکت یهودی در شهر پاریس صورت گرفت. در این حملات، ۲۰ نفر از جمله سه مهاجم مسلح کشته شدند.

شاهدان عینی گفته‌ اند که به دنبال تیراندازی در مرکز شهر «ورویرز»، صدای چندین انفجار را شنیده‌اند. محل انفجار‌ها نیز در نزدیکی یک نانوایی و در مجاورت ایستگاه قطار بوده است.

ویدئوهای منتشره نیز ساختمانی را نشان می‌ دهد که به رغم تاریک بودن، شاهد انفجار‌ها، تیراندازی و صدای آژیر است.

کشور بلژیک به همراه فرانسه و انگلیس بیشترین افراطیون را برای حضور در گروه های تروریستی که در حال جنگ با نیورهای دولتی عراق و سوریه هستند به خاورمیانه اعزام کرده است و اکنون بازگشت این افراد به کشورهای خود موجب هراس مقامات اروپایی شده است. 

در همین رابطه امروز جمعه نیز پلیس کشورهای فرانسه و آلمان عملیات های هم زمانی را علیه گروه هیا افراطی انجام داده اند.