آیت‌الله موحد کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

مسئولان در عمل ولایتمدار باشند/ اتکای بودجه به نفت، تدریجاً کاهش یابد

سیاسی

خطیب نماز جمعه تهران با تأکید بر سنگین بودن مسئولیت در نظام اسلامی گفت: مسئولان در «وفاداری به ولایت» به شعار اکتفا نکنند؛ با عمل نشان دهند که به ولایت وفادار هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی امروز (جمعه 26 دی) در خطبه‌های نماز جمعه تهران، درابتدای سخنان خود با اشاره به سخنان حسن رحیم‌پور ازغدی سخنران پیش از خطبه‌ها که احتمال عدم حضور خود را در جلسات بعدی به دلیل فشار بر ستاد نماز جمعه از سوی برخی افراد اعلام کرده بود، اظهار داشت: خیلی نگران شدم از سخنان ایشان که گفتند شاید از جلسات بعد نیایم؛ یکی از کسانی که از سخنان ایشان استفاده فراوان می‌کند، خودم هستم.

وی تصریح کرد: نمونه ایشان را کم داریم؛ خداوند توفیقات ایشان را زیاد کند و به مردم توفیق استفاده بدهد؛ ایشان جمله ای را که گفتند پس بگیرند و حتمن در نماز جمعه شرکت و سخنرانی کنند، همه استفاده می‌کنند؛ بیانات ایشان محدود به نماز جمعه نیست و من خودم مقیدم از تلویزیون بیانات ایشان را دنبال کنم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با بیان اینکه یکی از لوازم تقوی این است که انسان نسبت به خودش خوشبین نباشد، گفت: به گفته امیرالمومنین (ع) انسان متقی ازخودش حساب می کشد؛ اگر موفق شدیم امروز این کار را بکنیم، در قیامت جواب دادن برای ما آسان خواهد شد؛ رسول اکرم (ص) نیز به اباذر توصیه کرد که به حساب خودت امروز برس، بین چه می‌کنی؛ اگر به این کار رسیدی و از خودت بازخواست کردی، در قیامت حسابت آسان خواهد بود.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه با اشاره به روایات و آیاتی از قرآن کریم اظهار داشت: احترام مومن از کعبه بیشتر است؛ باید از خود سؤال کنیم آیا حرمت برادر دینی و آبروی او را حفظ می‌کنیم یا نه؟ اینقدر قرآن مجید سفارش به وحدت می‌کند؛ آیا رعایت می‌کنیم یا نه؟ آیا بین شیعه و سنی و در درون کشورمان متحد هستیم یا نه؟

وی با تأکید بر اینکه کسانی که مسئولیتی در نظام دارند، بار سنگینی بر دوش دارند، به برخی معضلات موجود در جامعه اشاره و تأکید کرد: آیا در جامعه کم منکر داریم؟ آیا بدحجابی، دروغ و تقلب، منکر نیست؟ مسئولین چه کرده اند؟ مسئولین در برابر فسادی که چهره جامعه اسلامی را کریح کرده است، چه کرده‌اند؟ چرا این همه بدحجابی در جامعه دیده می‌شود؟!

امام جمعه موقت تهران افزو: معنای بدحجابی این است که دیگر جوان رغبتی به ازدواج نمی‌کند و می‌گوید فضای تلذذ برایم فراهم است و دیگر نیازی به ازدواج نیست! اینجا باید بگوییم که چقدر غافلند آنهایی که وسیله تلذذ را برای یگران فراهم می‌کنند! این وضعیت بنیان خانواده را هم متزلزل می‌کند؛ جوانی که به دنبال نگاه‌های خیره، مجذوب می‌شود، نسبت به همسر خودش بی‌رغبت می‌شود.

آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه داد: آیا دانشجویی که در فضای آرام درس می‌خواند موفق‌تر است یا دانشجویی که بخاطر بودن در این فضا، مدام اضطراب دارد؟ یقیناً دانشجوی اول موفق‌تر است.

وی تصریح کرد: اگر دشمن چنین فضایی را ببیند، به این نتیجه می‌رسد که غیرت دینی در بین مردم ایران ضعیف شده است و وقت آن است که حمله کنیم. مسئولان تجربه کشور آندولس را به یاد داشته باشند که بواسطه این فسادها تبدیل شد به کشور کفر؛ خانم‌ها نیز قدر خود را بدانند.

وزرای آموزش و پرورش و علوم نسبت به میلیون ها مغز نوجوان و جوان احساس مسئولیت کنند

خطیب جمعه تهران اظهار داشت: میلیون‌ها مغز جوان و نوجوان در دست وزرای علوم و آموزش و پرورش است؛ بدانند که مسئول میلیون‌ها مغز هستند که فردا مدیریت جامعه را برعهده دارند. آیا به پرورش این‌ها توجه شده است؟ آیا در برابر این امانتی که انقلاب به آنها سپرده، احساس مسئولیت می‌کنند؟

آیت‌الله موحدی کرمانی خطاب به مسئولان تأکید کرد: متوجه باشید که مسئولیت سنگین است؛ در وفاداری به ولایت به شعار اکتفا نکنند و با عمل نشان دهند که به ولایت وفادارند.

وی همچنین با طرح این سؤال که «آیا در این کشور اسلامی مردم امنیت جان و مال دارند یا خیر؟» گفت:  آیا اگر مردم خانه را برای چند روز ترک کنند و به سفر بروند، آیا نسبت به امنیت خانه خود اطمینان دارند؟ نیروی انتظامی فعال است، اما بیشتر لازم است. آیا در نظام سنتی مسئولان ضوابط حاکم است یا روابط؟ آیا در مدیریت مسئولان، انسانی مظلوم می‌شود؟ آیا اگر فردی به مسئولان مراجعه کرد، می‌تواند او را ببیند و اگر نامه‌ای نوشت، می‌تواند جواب بگیرد؟ در این زمینه هم مسئولان باید مراقب باشند.

غرب از پیشروی اسلام در اروپا نگران شده است

خطیب نماز جمعه تهران  درخطبه دوم با محکومیت توهین اخیر یک نشریه فرانسوی به پیامبر گرامی اسلام (ص) خاطرنشان کرد: غرب قدرت اسلام را احساس کرده و می‌داند که اسلام جاذبه‌ای قوی دارد؛ به همین خاطر دست به این رذالت‌ها زده است.

آیت‌الله موحدی کرمانی تصریح کرد: بگذارید چهره خود را آشکار کنند تا دنیای اسلام بیدار شود و دل به این ها نبندد.

وی ادامه داد: جای بسیار تأسف است که حمات از این جنایت را «حمایت از آزادی» می‌نامند! در حالی که این آزادی نیست؛ این، هتاکی و خباثت و بی‌شرمی است؛ از آن عجیب‌تر این است که این جانی‌ها راهپیمایی راه می‌اندازند و تروریسم را محکوم می‌کنند؛ در حالیکه خودشان تروریست‌پرور هستند! نخست وزیر رژیم جلاد و کودک‌کش صهیونیستی نیز راه افتاده و تروریست را محکوم می‌کند؛ پس چه کسی در سوریه به تروریست‌ها سلاح می‌دهد؟!

عضو مجلس خبرگان رهبری خطاب به غربی‌ها اظهار داشت: به مرحله ای رسیده‌اید که آنهایی را که حمایت کردید، همین داعش، امروز به جان خودتان افتاده‌اند.

مذاکره کنندگان هسته‌ای بدانند با چه کسانی مذاکره می‌کنند/ آمریکا غیرمنطقی است

امام جمعه موقت تهران در ادامه با تأکید مجدد بر ضرورت مسأله «وحدت» در جامعه اسلامی گفت: باید به وحدت اهمیت فراوان بدهیم؛ آنچه به دست آورده ایم با وحدت حول محور امامت و ولایت بوده است و امروز هم وحدت، حافظ ارزش‌هاست.

آیت‌الله موحدی کرمانی همچنین با اشاره به تداوم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب عنوان کرد: هیأت ایرانی مذاکره می‌کند؛ اشکالی ندارد و ان‌شالله مبارک است، اما مهم این است که بدانند طرف مذاکره چه کسانی هستند؟

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم تأکید کردند که دشمنی آنها پایانی ندارد و باید به نیروی داخلی تکیه کرد و مسئولان هم باید با تکیه بر نیروهای درونی، حربه تحریم را بی‌اثر کنند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: رهبر انقلاب همچنین گفتند که «دولتمردان آمریکایی غیرمنطقی هستند»؛ باید توجه داشته باشیم که نظام اسلامی تسلیم‌شدنی نیست و حرف‌های منطقی دارد؛ لذا در برابر حرف‌های غیرمنطقی آمریکا و همراهنش تسلیم نشده و نخواهد شد.

با کاهش قیمت نفت، اهمیت «اقتصاد مقاومتی» بیشتر معلوم می‌شود

آیت‌الله موحدی کرمانی همچنین به کاهش قیمت نفت اشاره و تصریح کرد: اینک که می‌خواهند با کاهش قیمت نفت به کشورمان ضربه بزنند، اهمیت «اقتصاد مقامتی» بیشتر می‌شود؛ باید اتکای بودجه به نفت تدریجاً کاهش یابد و روزی برسد که صفر شود.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های زیادی داریم؛ نیروی خلاق و جوان کشور می‌توانند در این زمینه موثر باشند، مسئولان به داخل توجه کنند و آن را تقویت کنند، «جلوگیری از اسراف، هزینه‌های غیرضروری و کاهش حقوق‌های کلان و حجم استخدام های غیرضروری و توجه اغنیا به فقرا» کارساز است.

امام جمعه موقت تهران درهمین زمینه تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی به این امر مهم در بودجه سال 94 و برنامه ششم توجه کند که اتکا به نفت یا کم باشد یا نباشد.

اظهارات و اتفاقات اخیر در شأن مجلس نبود

آیت‌الله موحدی کرمانی همچنین با اشاره به تنش‌های پیش آمده در مجلس در هفته گذشته در پی نطق یکی از نمایندگان، تصریح کرد: آنچه در مجلس اتفاق افتاد، در شأن مجلس نبود؛ نه آن سخن و نه آن برخوردها در شأن مجلس نبود؛ ان‌شالله مجلس، وزن و متانت خود را حفظ کند.

وی همچنین باتوصیه به شوراهای شهر و روستا برای گره‌گشایی از مردم گفت: شوراها بکوشند که گره مردم را باز کنند، نه اینکه خود گره باشند؛ سعی کند مصوباتشان 100 درصد اسلامی باشد و در کوتاه‌ترین زمان اجرا شود.