انتقاد شدید آیت‌الله صافی از برگزاری برخی همایش‌ها

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني,وزير اقتصاد

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با ابراز نگرانی شدید از مشکلات اقتصادی موجود گفت: چرا درباره مشکلاتی که پیش آوردند کسی عمل جدّی انجام نمی‌دهد؟ چرا درباره ولخرجی‌هایی که شده و این همه مشکل را برای مردم درست کردند صحبت نمی‌شود؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌، این مرجع تقلید در دیدار وزیر اموراقتصادی و دارایی، با بیان روایتی درباره اهمیت مسائل اقتصادی در تعالیم اسلام اظهار کرد: حضرت امام باقر علیه السلام در روایتی می‌فرمایند: «الکمال کلّ الکمال التفقّه فی الدین و الصّبر علی النائبة و تقدیر المعیشة»، مسأله اول یعنی دین شناسی و معرفت خداوند و دوم صبر بر مشکلات و مسأله سوم که به کار شما عزیزان مربوط است تقدیر معیشت است. تقدیر معیشت یعنی برنامه‌ها همه باید بر حساب و موازین باشد.

وی افزود: اگر تقدیر معیشت و حساب و کتاب در امر معیشت و اقتصاد مردم نباشد، زندگی مختلّ می‌شود و با تقدیر معیشت است که انسان می‌تواند بر مشکلات فائق آید.

این مرجع تقلید دلسوزی مسئولان در امور رفاهی مردم را شرط اصلی رفع مشکلات دانست و گفت: کسانی که متصدّی تدبیر معیشت و اقتصاد مردم عزیز ما هستند، باید دلسوز مردم باشند و در مقام این باشند که امور رفاهی مردم را مرتّب کنند. باید کارشان روی حساب و کتاب و دقیق باشد و هدفشان خیر مردم باشد.

وی با اشاره به لزوم اهتمام قانون‌گزاران درباره بهبود رفاه مردم بیان کرد: حقیر زمانی که در شورای نگهبان بودم، نامه‌ای به نمایندگان راجع به بایدها و نبایدهای بودجه از نظر موازین اسلام نوشتم و محور آن همین تقدیر المعیشة بود که مورد استقبال همگان قرار گرفت و دوره‌های بعد هم که می‌خواستند برنامه بودجه را بنویسند باز نامه را منتشر می‌کردند و می‌خواندند. در همان نامه نوشته بودم که می‌شود برنامه بودجه را طوری نوشت که اگر هیچ نفتی هم نداشته باشیم مملکت به خوبی اداره شود. غرض اینکه محور برنامه ریزی‌های کلان در جامعه باید تقدیر معیشت و رفاه مردم باشد.

وی در بخشی از توصیه‌های خود به وزیر اقتصاد گفت: مسئولیت‌های دنیوی وقتی ارزش دارد که ما بتوانیم دین خود را در آن مسئولیت حفظ نموده و خدمتی به مردم مسلمان ارائه کنیم و الا نفس مسئولیت اعتباری است و فردا شخص دیگری به جای ما خواهد آمد. باید فرصت خدمت رسانی به ملّت شریف و مسلمان و صبور ایران را قدر دانست و در بهبود وضعیت رفاهی مردم مجاهدت کرد.

وی در ادامه، با ابراز نگرانی شدید از مشکلات اقتصادی موجود تصریح کرد: چرا درباره مشکلاتی که پیش آوردند کسی عمل جدّی انجام نمی‌دهد؟ چرا درباره ولخرجی‌هایی که شده و این همه مشکل را برای مردم درست کردند صحبت نمی‌شود؟

وی ادامه داد: ملاحظه کنید برخی از کشورهای دنیا درباره امور اقتصادی خود چگونه عمل می‌کنند و سریع و قاطع جلوی اخلال را می‌گیرند. عیب بزرگی برای جامعه اسلامی ماست که اینگونه موارد در اقتصاد پیش بیاید و مقیّد به رفع آن نباشیم.

این مرجع تقلید در قسمت دیگری از توصیه‌های خود گفت: ما باید طوری عمل کنیم که بتوانیم بر این مشکلات اقتصادی فائق شویم. آن چیزی که الان مهم است و وظیفه شماست، اینکه باید با تلاش و مجاهدت موانع شکوفائی اقتصاد برطرف شود و نگرانی‌های مردم از بین برود.

آیت‌الله صافی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار نارضایتی از انجام برخی همایش‌ها در کشور گفت: بیت المال برای مردم است؛ برای ضعفا و فقراست؛ انسان نمی‌تواند در مقابل اسراف‌هایی که در بیت المال می‌شود سکوت کند. وضعیت برخی همایش‌ها که پول‌های کلانی بی جهت و گاهی برای ترویج معاصی و ملاهی صرف می‌شود جداً ناراحت کننده است. همه در برابر ظلم به بیت المال مسئول‌اند. این طور نمی‌شود هر کس هر کاری دلش خواست با بیت المال انجام دهد. بیت المال حق مردم ضعیف و نیازمند است و باید در جهت رفاه مردم مصرف شود.

این مرجع تقلید درباره توجه مردم به امور اقتصادی و اهتمام آنها به تدبیر معیشت بیان کرد: الحمدلله مردم شریف ما در این امور مراقب هستند. مردم می‌گویند ما حاضریم مالیات بدهیم ولی در قبال آن باید ببینیم که امور دینی، مذهبی، رفاهی و فرهنگی ما اصلاح می‌شود. اگر مردم ببینند مالیات آنها صرف امور بی فایده و گاه گناه می‌شود تمایل به مالیات دادن پیدا نمی‌کنند.

وی با اشاره به خودخواهی و علاقه بعضی به منافع شخصی گفت: باید من‌ها و منیت‌ها از بین برود. اگر به جای من، خدا بیاید کارها درست می‌شود.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار که با توصیه‌های دیگری نیز همراه بود، ضمن آرزوی توفیق برای مسئولان اقتصادی کشور، از خداوند متعال بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی مردم مسلمان ایران را مسألت کرد.

انتهای پیام

کد N677334