دی‌میستورا:بیگانگان نباید در سوریه حضور داشته باشند/سوریه به 40 سال قبل بازگشته است

سیاسی

فرستاده سازمان ملل در امور سوریه تاکید کرد که بیگانگان نباید در این کشور حضور داشته باشند و سال جدید باید سال دست‌یابی به راه‌کاری برای حل بحران سوریه باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در سخنان خود در ژنو عنوان داشت: ما اکنون شاهد شرایط بسیار بد سوری‌ها هستیم به طوریکه اکثر آنها از وجود بیماری‌ها و تخریب خانه‌هایشان و ادامه یافتن جنگ رنج می‌برند.سوریه در حال حاضر به 40 سال قبل بازگشته است.این کشور می‌توانست بزرگترین اقتصاد جهان عرب باشد اما در حال حاضر از سومالی نیز عقب‌تر مانده است.

وی در ادامه افزود: بحران سوریه از بحران افغانستان نیز وخیم‌تر شده است.وقوع حوادث پاریس یکی از نتایج درگیری‌ها در سوریه است و داعش در اماکن مختلف حضور دارد. ما تلاش داریم تا طی سال جاری به یک توافق برای حل بحران سوریه دست یابیم و قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص سوریه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیر اجرا شود.ما پیشنهادهایی در خصوص تعلیق درگیری‌ها در حلب ارائه دادیم و هیات جدیدی به دمشق می‌رود تا در این خصوص مذاکره کند.داعش تنها 20 مایل با حلب فاصله دارد.ما مذاکرات گسترده‌ای با دولت سوریه و مخالفان در این زمینه داریم.

میستورا تاکید کرد:ما از هر طرحی که به وحدت سوری‌ها و اجرای مذاکره میان گروه‌های مختلف بیانجامد از جمله مذاکرات مسکو استقبال می‌کنیم اما نبود اعتماد دست یابی به راه‌کار را مشکل می‌کند.

وی عنوان داشت:بیگانگان نباید در سوریه حضور داشته باشند.تنها کسی که در این جنگ صدمه دیده مردم سوریه است. دوبار با بشار اسد دیدار کردم.وی نسبت به تهدید تروریستی جدید که در داعش تبلور می‌کند بسیار نگران است.

میستورا عنوان داشت: هیچ طرفی در سوریه نمی‌تواند پیروز میدان باشد.

انتهای پیام

کد N676973