۱

واعظی در دیدار با داوود اوغلو: ایران از بهبود روابط ترکیه با عراق استقبال می‌کند

  • ۴بازدید
  • ۱ رای
  • ۰ دیدگاه
ایران و ترکیه

ایسنا نوشت:

وزیر ارتباطات و فناوری ایران در دیدار با نخست‌وزیر این کشور با تاکید بر نقش مثبت تهران برای ارتقای روابط ترکیه با همسایگان از جمله دولت جدید عراق، گفت: ما به تمامیت ارضی و یکپارچگی جغرافیایی، نژادی و قومیتی عراق معتقد بوده و به شدت مخالف تجزیه عراق هستیم.

محمود واعظی، نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور ترکیه با احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار واعظی ضمن تبریک عهده‌داری نخست‌وزیری ترکیه از نتایج سفر خود به به این کشور و مذاکرات صورت گرفته گزارشی ارائه و از پیشرفت قابل توجه روابط اظهار خشنودی کرد.

وزیر ارتباطات و فناروی خواستار ادامه حمایت‌های دولت جدید ترکیه از مناسبات نوین دو کشور شد که رهبران دو کشور بر اساس روحیه، تفاهم و فضای خوب که پس از ریاست‌جمهوری حسن روحانی ایجاد شده است.

نماینده ویژه ایران ضمن بررسی شرایط منطقه‌ای و بحران‌های موجود ناشی از گسترش تروریسم در منطقه گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه باید با رویکردی واقع‌گرایانه و همکاری‌های موثر و مثبت نسبت به این پدیده شوم که می‌تواند امنیت کل منطقه را به خطر اندازد همکاری داشته باشند.

او همچنین ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط ترکیه با همسایگان از جمله دولت جدید عراق استقبال کرده و در این راستا نقش مثبت خود را ایفا می‌کند.

واعظی گفت: همکاری‌های جدید الگوی مناسبی برای حل مساله سوریه است. ما به تمامیت ارضی و یکپارچگی جغرافیایی، نژادی، قومیتی عراق معتقد هستیم و تجزیه این کشور را به شدت رد می‌کنیم. درباره سوریه نیز چنانچه کشورهای اثرگذار با درک واقعیات صحنه این کشور تلاش کنند و برای رفع بحران و استقرار صلح و ثبات در سوریه اقدام کنند می‌توان از این مرحله عبور کرده و آینده سیاسی سوریه را به مردم این کشور واگذار کرد.

او ادامه داد: اختلاف سلیقه در پاره‌ای از موضوعات نمی‌تواند عزم و اراده دو کشور از توسعه مناسبات در کلیه سطوح را مانع شود.

همچنین داوو اوغلو در این دیدار گفت: ایران و ترکیه علاوه بر اینکه دو کشور همسایه و دارای اهمیت استراتژیک هستند این دو کشور در ابعاد جغرافیایی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. ما بایستی با تقویت پیوندها و اتحاد هر چه بیشتر الگویی برای کل منطقه خاورمیانه باشیم.

او گفت: منابع انرژی ایران را برای حضور در بازار داخلی ترکیه و انتقال گاز ایران را به اروپا از جمله اهداف مهم همکاری دو کشور ارزیابی کرد.

 

 

17231

 

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.