لاوروف به نیروهای مخالف سوری نسبت به تحریم گفت‌وگوها هشدار داد

سیاسی

وزیر خارجه روسیه گفت: در صورتی که نمایندگان نیروهای مخالف سوریه در مذاکرات مقرر در مسکو شرکت نکنند، جایگاه خود در تلاش‌های صلح محور روسیه را از دست خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: هر طرفی که تصمیم دارد در مذاکرات مسکو شرکت نکند، جایگاه خود در روند مذاکرات صلح را از دست خواهد داد.

با این حال دولت روسیه اعلام کرد که این کشور همچنان امیدوار است نمایندگان ائتلاف مخالفان سوریه در مذاکرات مسکو شرکت کنند.

شخصیت‌های مهمی در نیروهای مخالف سوریه با رد مشارکت در دو نشست مسکو که در روزای 26 و 29 ژانویه برگزار خواهد شد، ضربه بزرگی به تلاش‌های روسیه در راه دستیابی به راه‌حلی برای پایان بحران خونین سوریه وارد کردند.

این مذاکرات با هدف گردهمایی نمایندگان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و نمایندگانی از گروه‌های مخالف این کشور در روزهای 26 و 29 ژانویه در مسکو برگزار خواهد شد.

اما ائتلاف مخالفان با رد این مذاکرات اعلام کرد در صورتی در این مذاکرات شرکت خواهد کرد که این دو نشست به کناره‌گیری اسد از قدرت منجر شود. مسکو هم در پاسخ به نیروهای مخالف گفت: هدف مذاکرات مقابله با افراطی‌هاست و نباید کناره‌گیری اسد از قدرت پیش‌شرط مذاکرات صلح باشد.

جان کری، وزیرخارجه آمریکا هم در ژنو ابراز امیدواری کرد تلاش‌های روسیه مفید باشد.

انتهای پیام

کد N676728