خجسته: اختلاف و تفرقه آسیب جدی شوراها است

شوراها

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش و جایگاه شوراها و شهرداری به عنوان کلیددار مدیریت شهری گفت: شوراهای شهر و روستا امید مردم هستند و این امید با همدلی و وحدت عملی می‌شود. قطعاً اختلاف و تفرقه آسیب جدی شوراهاست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، امیر خجسته در دومین نشست مجمع ادوار شورای عالی استان‌ها با اشاره به خدمت صادقانه به عنوان یک توفیق برای اعضای شوراهای شهر و روستا گفت: حضور در شوراهای شهر و روستا فرصت خدمت‌گذاری را فراهم می‌کند و زمینه تحقق مدیریت جهادی را فراهم می‌کند. قطعاً مدیریت جهادی مدیریتی است که غیرممکن‌ها را ممکن می‌کند و قطعاً خدمت‌گذاری همراه با عشق به مردم است.

وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران به برکت خون‌های داده شده، مدیریت جهادی مسوولین و رهبری مقام معظم رهبری توانسته قاطعانه در مقابل استکبار ایستادگی کند و همین امر زمینه بیداری اسلامی در جهان اسلام و منطقه را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: به وجود آمدن گروهک‌های مختلف توسط استکبار جهانی مانند داعش و وهابیت برای مقابله با بیداری اسلامی است. امروز جمهوری اسلامی به نحوی عمل کرده است که استکبار جهانی را خوار و ذلیل کرده است.

باید دست مسوولی که در مفسده اقتصادی حضور داشته را قطع کنیم

خجسته با تاکید بر مقابله قاطعانه با فساد اقتصادی گفت: وقتی توفیق خدمت‌گزاری به کسی توسط مردم داده می‌شود باید با تلاشی خستگی‌ناپذیر در مقابل مفاسد اقتصادی ایستادگی کنند چرا که مطالبه مردم و رهبری معظم انقلاب برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی است. باید دست مسوولی که در مفسده اقتصادی حضور داشته را قطع کنیم و جلوی رشد این مفاسد را بگیریم.

وی تاکید کرد: از همه دستگاه‌های نظارتی درخواست کرده‌ایم که برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی را پیگیری کنند و امنیت از این مفسدین سلب شود.

خجسته خطاب به اعضای ادوار شورای عالی استان‌ها گفت: احیای شوراها با حضور همه شما و به ویژه حضور آقای چمران محقق شد. حقیقتا آقای چمران به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها در دوره‌های گذشته خستگی‌ناپذیر تلاش کردند و برای شوراها آبرو گذاشتن تا شورا جایگاه واقعی خود را به دست آورد. در این مسیر در مقابل بسیاری از زیاده‌خواهی‌ها ایستادگی کردند. امیدوارم این مسیر توسط آقای بصیری‌پور هم که مسوولیت ریاست شورای عالی استان‌ها به ایشان واگذار شده است، ادامه پیدا کند.

خجسته ادامه داد: شورای عالی جایگاه ویژه‌ای در قانون اساسی دارد به طوری که هشت قانون اساسی به وظایف و اختیارات شوراها اشاره می‌کند. شورای عالی می‌تواند قانون‌گذاری کند و به مجلس شورای اسلامی طرح ارائه کند. در سال‌های گذشته عملکرد بسیار مناسبی داشته و امیدواریم با حفظ همدلی و وحدت در جهت عملکرد بهتر حرکت کند.

شوراها باید وحدت میان خود و وحدت با مجلس شورای اسلامی را پیگیری کنند و از هر گونه اختلاف و درگیری دوری کنند. نباید این اختلاف‌ها موجب شود که هرازچند گاهی طرح‌هایی درخصوص مساله انتخاب شهرداران مطرح شود که آیا انتخابات شهرداران در اختیار شوراها باقی بماند و یا از آنها گرفته شود.

وی تاکید کرد: باید شوراها همدل شوند و همگی تلاش کنند که شوراها تقویت شوند و جایگاه اصلی خود را به دست آورند. نباید اجازه دهیم شوراها دچار روزمرگی شوند. باید مسیر پیشرفت و تحول توسط شوراها پیگیری شود و در این مسیر شورای عالی استان‌ها می‌تواند فرهنگ‌سازی کند و نقش مهمی را ایفا کند.

رئیس کمیسیون امور شوراها در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لایحه مدیریت شهری گفت: در مجلس قطعاً پیگیر حق شوراها برای انتخاب شهرداران خواهیم بود و به دولت نیز برای اجرای لایحه مدیریت یکپارچه شهری فرصت داده‌ایم که در صورت اجرا نشدن این لایحه مجلس موضوع را به صورت طرح پیگیری خواهد کرد. تمام دستگاه‌های خدمت‌رسان باید زیر نظر شورای شهر عمل کنند و شورای شهر به همراه شهرداری با عملکرد موثر و قوی باید کلید شهر را در اختیار بگیرند.

وی به بررسی طرح انتخابات استانی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در حال بررسی این طرح هستیم و درخصوص اجرای آن نیز استدلال‌های قوی مطرح شده است. این موضوع را با توجه به امضای 170 نماینده مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌کنیم چراکه بسیاری از مراجعات به نمایندگان مجلس در خصوص امور شهری است که باید به اعضای شوراها مراجعه شود و نمایندگان مجلس باید به امور کلان کشور برسند.

وی ادامه داد: اصلاح و بازنگری قانون شوراها در مجلس پیگیری خواهد شد و غریب یک سال و نیم درخصوص اصلاح این قانون توسط تیم‌های مختلفی کار کارشناسی انجام شده است.

خجسته به بررسی قانون احزاب نیز اشاره کرد و گفت: آینده انتخابات ما باید حزبی باشد و بر همین اساس از 240 حزب فعال برای نظر دعوت شد و به زودی نیز 12 ماده باقیمانده این طرح نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در خصوص بحث انتخاب پایتخت نیز گفت: به دولت دو سال فرصت دادیم که طرح بررسی و امکان‌سنجی انتقال پایتخت را انجام دهد و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی بازگرداند.

انتهای پیام

کد N676554