نگرانی از حمله مشابه «شارلی ابدو» به روزنامه جمهوریت

سیاسی

انتشار نسخه ترکی نشریه «شارلی ابدو» توسط «جمهوریت» ترکیه، مقامات امنیتی این کشور را در مورد حمله احتمالی به ساختمان این روزنامه نگران کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری دوغان ترکیه، روزنامه جمهوریت یکی از روزنامه هایی بود که نسخه امروز مجله فکاهی «شارلی ابدو» را منتشر کرد. این نسخه به شمارگان 3 میلیون و به 16 زبان در حالی انتشار یافت که 4 صفحه از آن به زبان ترکی استانبولی بود.

در این صفحات عوامل این مجله با کشیدن کاریکاتورهایی با موضوعات مختلف از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان گرفته تا شخصیت های سیاسی از جمله «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه را به باد تمسخر گرفته اند. با این حال آنچه که بیش از همه موجب نگرانی از واکنش تند به این اقدام شده، انتشار کاریکاتور جدیدی از پیامبر اسلام در صفحه نخست مجله مذکور است.  

گزارش ها حاکی است پلیس پیش از انتشار روزنامه جمهوریت، تدابیر شدید امنیتی در منطقه ای که ساختمان این روزنامه در آن واقع است اتخاذ کرده است. بر این اساس چندین یگان پلیس با خودروهای زرهی و تجهیزات مقابله با شورش در خیابان های اطراف این روزنامه مستقر شده و راه های ارتباطی به آن را مسدود کرده اند.

این در حالی است که مقامات آنکارا نگران وقوع حوادث مشابه حمله به مجله فرانسوی برای روزنامه جمهوریت هستند.