شکست 5 رییس‌جمهور آمریکا در توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی

سیاسی

پنج دولت آمریکا تاکنون از طریق روش‌های مختلفی مثل: تهدید، دیپلماسی، اولتیماتوم و تحریم سعی داشتند تا برنامه هسته‌ای کره شمالی را متوقف کنند که هیچ یک تاکنون موفق نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از بیزینس اینسایدر، سیگفراید هکر، دیپلمات پیشین و عضو برجسته مرکز تحقیقاتی امنیت و مشارکت بین‌المللی دانشگاه استنفورد آمریکا و نیز رییس پیشین آزمایشگاه هسته‌ای لوس آلاموس آمریکا که ظرف چند سال اخیر چندین بار به کره شمالی سفر کرده معتقد است سیاست‌های غلط هسته‌ای پنج رییس‌جمهور گذشته آمریکا به همراه قاطعیت نداشتن کره جنوبی و نبود فشار لازم بر روی کره شمالی از سوی چین به کره شمالی اجازه داده است تا به پیشرفت‌ها و سطوح قابل توجهی در زمینه انرژی هسته‌ای دست یابد.

هکر هم‌چنین می‌گوید که هم اکنون کره شمالی دارای 12 سلاح هسته‌ای و ظرفیت تولید سالانه 4 تا 6 بمب است. تا زمانی که دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به پایان برسد کره شمالی یک آزمایش هسته‌ای دیگر انجام خواهد داد و زرادخانه هسته‌ای با 20 سلاح هسته‌ای خواهد داشت.

این عضو برجسته مرکز تحقیقاتی امنیت و مشارکت بین‌المللی دانشگاه استنفورد آمریکا هم‌چنین در مورد رویکرد رییسان‌جمهور پیشین آمریکا درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی، اظهار کرد: 5 دولت آمریکا تا کنون ازطریق روش‌های مختلی مثل: تهدید،‌ دیپلماسی، اولتیماتوم و تحریم سعی داشتند تا برنامه هسته‌ای کره شمالی را متوقف کنند که هیچ یک از آن‌ها تا کنون موفق به انجام این امر نشدند. دولت جورج دبلیو بوش به شدت در این مساله شکست خورد و البته دولت باراک اوباما نیز بهتر از دولت بوش در این زمینه عمل نکرده است.

کره شمالی نخستین‌بار ساخت و ساز نیروگاه هسته‌ای خود را در طول دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان در سال 1980 انجام داد. در این دوره کره شمالی فعالیت هسته‌ای خود را بر ساخت راکتورهای تولید پلوتونیوم و تجهیزاتی که بتوانند پلوتونیوم مناسب برای ساخت بمب هسته‌ای را تولید کنند، متمرکز کرده بود. کره شمالی در دوره ریاست جمهوری جورج بوش برنامه هسته‌ای خود را با تلاش برای دومین روش ساخت تسلیحات هسته‌ای،‌ یعنی ساخت راکتورهایی که بتوانند اورانیوم را با ظرفیت بالا و مناسب برای تولید سلاح هسته‌ای غنی سازی کند، ادامه داد.

هم‌چنین در طول ریاست جمهوری بیل کلینتون، پیونگ یانگ فعالیت راکتورهای پلوتونیوم خود را بنا به تفاهم‌نامه‌ای هسته‌ای در مذاکرات با آمریکا در سال 1994 به حالت تعلیق درآورد.

اما اندکی پس از شروع ریاست جمهوری جورج بوش،‌ کره شمالی تفاهم‌نامه‌ هسته‌ای با آمریکا را نقض کرد و راکتورهای پلوتونیوم خود را دوباره فعال کرد و در سال 2006 نیز نخستین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد.

از آن زمان تاکنون کره شمالی همواره به صورت علنی به دنبال ساخت تسلیحات هسته‌ای حرکت کرده و مدعی شده که یک کشور هسته‌ای است.

انتهای پیام

کد N676014