انتقاد سازمان ملل از "مسیر اشتباه" مذاکرات صلح قبرس

سازمان ملل از مذاکرات به بن‌بست رسیده اتحاد دو بخش یونانی‌نشین و ترک‌نشین قبرس انتقاد کرد و گفت که این مذاکرات مسیری غلط را طی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرستاده سازمان ملل به قبرس اظهار داشت: مذاکرات به بن‌بست رسیده‌ای که قرار است باعث اتحاد مجدد دو بخش یونانی‌نشین و ترک‌نشین قبرس شود در مسیری اشتباه به پیش می‌رود.

اسپن بارت آیده، فرستاده سازمان ملل به قبرس پس از مذاکراتی که امروز با نیکوس آناستا سیادس، رییس‌جمهور قبرس انجام داد اظهار کرد که طولانی شدن بن‌بست در مذاکرات اتحاد قبرس باعث افزایش نگرانی شده و هنوز مشخص نیست که چه زمان این مذاکرات از سر گرفته خواهد شد.

قبرس در سال 1974 در اثر حمله ترکیه به این کشور به دو قسمت تبدیل شد. این اتفاق پس از آن افتاد که کودتایی در قبرس به هدف اتحاد این کشور با یونان رخ داد.

ترکیه، قبرس را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد و تاکید دارد که اجازه نخواهد داد بخش یونانی نشین قبرس به اکتشاف یکجانبه نفت و گاز با هزینه بخش ترک نشین قبرس بپردازد.

آناستا سیادس ماه اکتبر گذشته پس از آنکه ترکیه اعلام کرد قصد دارد به اکتشاف منابع با مجوز دولت قبرس بپردازد اقدام به تعلیق مذاکرات اتحاد در قبرس کرد.

انتهای پیام

کد N675956