جمهوری‌خواهان انتقال زندانیان گوآنتانامو را متوقف می‌کنند

سیاسی

سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا طرحی را ارایه کردند که براساس آن انتقال زندانیان گوآنتانامو به کشورهای دیگر موقتا متوقف می‌شود. آنها اعلام کردند آزادی این بازداشتی‌ها به حملات بیشتری منجر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در حمایت از سناتور کلی آیوت گفت: این تعلیق موقت دو ساله در انتقال بین‌المللی بازداشتی‌های گوآنتانامو برای کسانی است که خطر متوسط یا بالا قلمداد می‌شوند. همچنین دو سال تعلیق موقت برای تمام بازداشتی‌های یمنی نیز در نظر گرفته می‌شود. از 127 بازداشتی باقی مانده در گوآنتانامو، 81 تن از آنها یمنی هستند.

سناتور آیوت گفت، یک تاخیر برای آزادی بازداشتی‌های گوآنتانامو ضرورت دارد به ویژه پس از حملات مرگبار هفته گذشته در فرانسه، جایی که مقام‌ها اعلام کردند یکی از مظنونان افراط‌گرا پیش از این در بازداشت بود اما آزاد شده بود.

وی افزود: ما نباید آنها را در چنین شرایط امنیتی آزاد کنیم چون ممکن است آنها بازگردند و به ما حمله کنند. اکثریت قاطع زندانیان باقیمانده در گوآنتانامو خطر متوسط یا بالا قلمداد می‌شوند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا قول داده است تا این زندان را که در کوبا واقع است، تعطیل کند، مقام‌های آمریکایی آزادی بازداشتی‌های این زندان را با هدف تعطیلی آن تسریع بخشیده‌اند؛ زندانی که 14 سال پیش و چند ماه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 در آمریکا باز شد.

این طرح قرار است به کمیته سرویس‌های مسلح سنا ارایه شود، جایی که مک کین ریاست آن را بر عهده دارد.

سناتور مک کین گفت که تاریخ دقیقی برای بحث درباره این لایحه تعیین نشده اما تاکید کرد که در مجلس نمایندگان آمریکا حمایت قاطع در میان جمهوری‌خواهان از این طرح وجود دارد.

وی افزود: ما این حقیقت را می‌دانیم که 30 درصد از افرادی که از گوآنتانامو آزاد شدند به صحنه نبرد بازگشتند و این خود نمادی از ترس و وحشت است که این افراد زمانی بازداشتی گوآنتانامو بودند.

مک کین که خود زمانی زندانی جنگی بوده، گفته که مایل است هرگونه طرح اوباما را برای "تعطیلی مسوولانه" گوآنتانامو مورد بررسی قرار دهد و افزود: در طول این شش سال، دولت اوباما هیچگاه یک برنامه قاطع و جامع ارایه نکرده است.

لیندسی گراهام، سناتور دیگر نیز گفت: رخدادهای اخیر فرانسه ضرورت نگه داشتن بازداشتی‌های گوآنتانامو در این زندان و عدم آزادی آنها را با اهمیت می‌کند.

وی افزود: ایده آزادی این زندانیان و نظارت بر آنها کمبودهایی دارد. نظارت بر این زندانیان محدودیت‌های خاص خود را دارد.

طرح مذکور ممنوعیت انتقال زندانیان گوآنتانامو را به خاک آمریکا دو سال تمدید و ساخت تاسیساتی را برای اقامت آنها در ایالات متحده منع می‌کند.

انتهای پیام

کد N675862