واریز یک میلیون یورو به حساب «شارلی ابدو»/ سه میلیون نسخه به فروش رفت

سیاسی

دولت فرانسه به حساب بانکی مجله «شارلی ابدو» که پیش از حمله هفته گذشته در حال ورشکستگی بود، یک میلیون یورو کمک مالی واریز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی TRT ترکیه، وزارت فرهنگ فرانسه از واریز یک میلیون یورو کمک مالی به حساب مجله «شارلی ابدو» خبر داد. گزارش ها همچنین حاکی است برخی گروه های رسانه ای و نشریه های اروپایی نیز به جمع آوری مبالغی برای کمک به شارلی ابدو پرداخته اند. در همین راستا تا کنون حدود صد هزار یورو جمع آوری شده است.

همانطور که پیشتر توسط مسئولان شارلی ابدو اعلام شده بود این نشریه سه میلیون نسخه از شماره امروز خود را منتشر کرد که بیشتر آن در پاریس و تا پیش از ظهر به فروش رسید. این در حالی بود که کلیه کارهای صفحه بندی و انتشار این شماره در چاپخانه روزنامه لیبراسیون انجام شد.

شهردار پاریس علت فروش بیشتر این نشریه را جلب توجه مردم این شهر پس از وقوع حملات مسلحانه هفته گذشته عنوان کرد. طبق گزارش TRT نسخه امروز به 16 زبان از جمله زبان انگلیسی، عربی و ترکی استانبولی منتشر شد. از بین روزنامه هایی که تقاضای چاپ این نسخه را دادند تنها روزنامه های جمهوریت ترکیه و «ایل فاتو» ایتالیا مجوز انتشار را دریافت کرده اند.

در خارج از فرانسه نیز 700 هزار نسخه از شماره امروز به فروش رفت و قرار است سیصد هزار نسخه دیگر از آن برای فروش بعدازظهر راهی باجه های روزنامه فروشی در خارج از فرانسه شود.

مسئولان این مجله در حالی از انتشار 5 میلیون نسخه از شماره بعدی آن خبر می دهند که ادامه کار نشریه مذکور به دلیل اقدام مجدد به انتشار کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.