رویترز گزارش داد:

ظریف بدنبال پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در دیدار با کری است

سیاسی

یک رسانه غربی با اشاره به دیدار امروز وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو، اعلام کرد که «محمد جواد ظریف» در دیدار امروز بدنبال پیشرفت در مذاکرات هسته ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد دیدار وی با «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، دیداری مهم است چون درآن تلاش شده مشخص شود که آیا امکان کم کردن فاصله ها میان ایران و گروه 1+5 وجود دارد یا خیر. 

ظریف پیش از دیدار با کری در پاسخ به خبرنگاری که از وی در مورد اهمیت دیدار امروز سوال کرده بود گفت: فکر می کنم این دیداری مهم است و فکر می کنم که میزان آمادگی دو طرف برای حرکت به جلو برای شتاب دادن به روند مذاکرات را مشخص می کند. 

پیش از این دیدار و در روزهای گذشته نیز جان کری اعلام کرده بود که در دیدار روز چهارشنبه با ظریف، زمینه برای پیشرفت مذاکرات هسته ای مهیا می شود.

کری این اظهارات را در هند بیان کرد و گفت: در دیدار با وزیر امور خارجه ایران، وی و ظریف بدنبال آماده کردن زمینه برای پیشرفت بیشتر مذاکرات ایران و 1+5 برای رسیدن به توافق جامع هسته ای خواهند بود. 

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد دیدار خود و ظریف که در ژنو برگزار می شود گفت: در این دیدار در درجه اول رویکرد تیم های خود را در مذاکرات پیش روی ایران و 1+5 مشخص می کنیم و در درجه دوم امیدوارم که بتوانیم به روند پیشرفت مذاکرات سرعت بیشتری ببخشیم. 

دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای 1+5، در ژنو برگزار می شود و پیش از آن ظریف و کری با یکدیگر دیدار می کنند. در همین رابطه روز دوشنبه نیز دیداری میان ظریف و «سرگئی ریابکف» معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده اصلی این کشور در گفتگوهای 1+5 با ایران، انجام شد.