آلن ایر: نمی‌توانیم گزارش اشپیگل را تایید کنیم

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: فضای مذاکرات هسته‌ای جدی و سرشار از احترام متقابل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در گفت‌گو با خبرگزاری ترند درباره فضای بعد از تمدید توافق اولیه ژنو در آذرماه سال جاری گفت که مثل همیشه مذاکرات در فضایی مملو از جدیت، حسن نیت و احترام متقابل صورت می‌گیرد.

او اظهار کرد: همان‌گونه که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی گفته است، دیدار آتی بین وی و دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در شهر ژنو به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد پیشرفت‌های بیش‌تر در این مذاکرات است. قرار این است با دکتر ظریف تمام مسائل برنامه‌ریزی شده را ارزیابی کنند و مسیر هیات‌های مذاکره‌کننده‌ مشخص شود تا بتوانیم این روند را برای دستیابی به پیشرفت‌های بیش‌تر هموار کنیم.

وزیران خارجه ایران و آمریکا قرار است روز چهارشنبه 24 دی ماه در ژنو دیدار کنند. دیدار هیات‌های مذاکره کننده دو کشور به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

ایران و شش قدرت جهانی آذرماه سال گذشته به توافق موقت هسته‌ای دست یافتند که از آخر دی‌ماه همان سال به مدت شش ماه به اجرا گذاشته شد. این توافق در تابستان و پاییز سال جاری به دنبال به‌تفاهم نرسیدن دو طرف برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای دوباره تا اول ژوییه سال 2015 تمدید شد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره گزارش نشریه اشپیگل که در آن مدعی شده بود ایران در حال کمک به سوریه برای ساخت تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی است، گفت: این گزارش را دیدیم و داریم آن را بررسی می‌کنیم. در حال حاضر نمی‌توانیم آن را تایید کنیم.

اشپیگل هم‌چنین در گزارش خود آورده است: هدف از این تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم و ساخت بمب هسته‌ای است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز یک‌شنبه گزارش اشپیگل درباره کمک جمهوری اسلامی به سوریه برای ساخت بمب اتمی را مضحک دانست و دولت سوریه نیز این گزارش را تکذیب کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

انتهای پیام

کد N675504