10 گروه تروریستی مشهور در رسانه‌های جهان

جنگ,تروريسم,داعش

از سال 2000 تاکنون تعداد افرادی که توسط "تروریسم" کشته شده‌اند پنج برابر شده است. با این حال این تعداد از سال 2007 به بعد اندکی کاهش یافت تا جنگ داخلی در سوریه که یک جهش بزرگ در فعالیت‌های تروریستی ایجاد کرد. شبکه‌های تروریستی برای انجام حمله بزرگ که آن‌ها را به شهرتی برساند می‌توانند سال‌ها منتظر بمانند. در این جهان رمز‌آلود بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌ها با یکدیگر مرتبط‌اند و وحشتناک‌ترین این گروه‌ها، هنوز نامش شنیده نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به معرفی 10 گروه تروریستی پرداخته که طی سال‌های گذشته اخباری از آن‌ها منتشر شده است:

«1. گروه داعش:

این گروه که توسط ابوبکر البغدادی پایه‌گذاری شد و اکنون در عراق و سوریه فعالیت می‌کند، طی سال گذشته (2014) توانست بخش‌هایی از این دو کشور را تحت کنترل خود درآورد. داعش همچنین با نام‌های دیگری چون "دولت اسلامی در عراق و شام" یا "دولت اسلامی" شناخته می‌شود.

تاکنون تعداد اندکی از سازمان‌های تروریستی اعلام کرده‌اند که هدف غایی آنها ایجاد یک "خلافت" است اما داعش این هدف رویاگون را به نوعی به واقعیت تبدیل کرده است. آن‌ها قساوت گسترده‌ای را در پیش گرفته‌اند و خوانش وحشیانه‌ای از دین را در مناطق تحت کنترل خود حاکم کرده‌اند؛ مناطقی که ده‌ها شهر را در عراق و سوریه در بر می‌گیرد.

براساس گزارش‌های مختلف، شبه نظامیان مالزیایی،‌ اندونزیایی و فیلیپینی نیز تحت لوای داعش یک واحد نظامی در سوریه تشکیل داده‌اند که می‌تواند داعشی‌ها را در جنوب شرق آسیا گسترش دهد. این واحد "مجمع الجزایر مالایی برای داعش" نام دارد.

2. القاعده

این گروه در سال 1988 و توسط اسامه بن لادن که در سال 2011 طی عملیات نیروهای آمریکایی کشته شد تشکیل شده است. القاعده پس از حملات 11 سپتامبر آمریکا به رذالت و جنایت شهره شد اما طی یک سال گذشته به دلیل فعالیت‌های داعش خیلی مجال عرض اندام نداشت.

از زمان مرگ بن لادن، این شبکه توسط ایمن الظواهری مصری رهبری می‌شود. با وجود این که اخیرا به نظر می‌رسد این گروه درخشش خود را از دست داده بسیاری از اعضای گروه‌های تروریستی مورد بحث در این گزارش وابسته به القاعده هستند.

داعش نیز تا زمانی که در اوایل سال گذشته به دلیل شدت قساوت و وحشیگری از سوی القاعده رد شد بخشی از این شبکه بود.

3. القاعده در شبه جزیره عرب

این گروه در سال 2006 و در پی ادغام دو شاخه یمنی و سعودی القاعده ایجاد شد و یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های منشعب از القاعده محسوب می‌شود.

هر دو برادری که در هفتم ژانویه سال جاری به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند، از سوی این گروه که به القاعده یمن نیز معروف است آموزش دیده بودند.

این گروه همچنین یک مجله تبلیغاتی انگلیسی زبان به نام "ایسنپایر" را منتشر می‌کند. نام دبیر مجله شارلی ابدو در یکی از شماره‌های منتشر شده مجله اینسپایر به عنوان یکی از اهداف حمله آورده شده بود.

این گروه همزمان با گسترش حملات خود به غرب در تلاش برای تصرف بخش‌هایی از یمن و همچنین آموزش شبه نظامیان برای پیوستن به درگیری‌ها در عراق و سوریه است.

4. طالبان

طالبان افغانستان در سال 1994 تحت رهبری ملا محمد عمر که همچنان رهبر معنوی این گروه محسوب می‌شود بنیانگذاری شد. مهمترین هدف این سازمان ایجاد یک دولت دینی در افغانستان عنوان شده است.

این گروه همچنین طی سال‌های 1996 تا 2001 در افغانستان حکومت و خوانش بسیارسختگیرانه‌ای از شریعت را اجرا می‌کرد.

این گروه در جریان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان در پی حملات 11 سپتامبر از حکومت ساقط شد و اکنون همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در این کشور دوباره در حال پیشرفت‌هایی است.

5. طالبان پاکستان

دسامبر گذشته طالبان پاکستان که با نام "تحریک طالبان پاکستان" نیز شناخته می‌شود به یک مدرسه دولتی در پیشاور حمله کرد و موجب مرگ 148 تن از جمله 132 کودک شد.

این گروه همچنین عامل حمله تروریستی به ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل بود.

طالبان پاکستان در حقیقت ائتلافی از گروه‌های شبه نظامی مناطق قومی نیمه خودمختار در شمال غرب پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان است. رهبر کنونی این گروه ملافضل‌الله است.

6. جبهه النصره

جبهه النصره یا "جبهه دفاع از مردم سوریه" که با نام "القاعده سوریه" نیز شناخته می‌شود طی یک فیلم ویدئویی در سال 2012 اعلام موجودیت و هدف خود را جایگزینی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با یک "دولت اسلامی" اعلام کرد.

در ویدئویی که از این گروه منتشر شد، مردی در حالی که صورتش را پوشانده می‌گوید: ما مجاهدین سوری هستیم و از جبهه‌های متعددی برای بازیابی حاکمیت خدا بر زمین و خون خواهی سوری‌های کشته شده به اینجا بازگشته‌ایم.

اعضای این گروه نقشی فعال در حمایت از شورشیان سوری و حمله علیه دولت سوریه داشته‌اند.

این گروه از سوی کشورهای غربی، عربستان سعودی، ترکیه و اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی معرفی شده‌ است.

7. بوکوحرام

این گروه قصد دارد تا خوانش سختگیرانه‌ای را از دین در نیجریه اجرا کند.

نام این گروه "آموزش غربی گناه است" معنی می‌دهد و این گروه مسلمانان را از شرکت در هر گونه فعالیت مربوط به جامعه غربی منع می‌کند. برای بوکوحرام رای دادن در انتخابات، پوشیدن تی شرت و شلوار یا آموزش سکولاریسم، غربی محسوب می‌شود.

در ژانویه سال جاری، این گروه خونبارترین قتل عام خود را در باگا، شهری در شمال شرق نیجریه انجام داد و حدود 2000 تن را کشت.

سال گذشته بوکوحرام صدها دانش‌آموز از جمله 200 دختر مدرسه‌ای را که همچنان وضعیت آن‌ها نامشخص است، ربود. این گروه مکررا از زنان و دختران به عنوان عومل انتحاری در حملات خود استفاده می‌کند.

شبه نظامیان بوکوحرام، حدود 20 هزار مترمربع از مناطق شمال شرقی نیجریه را تحت کنترل خود دارد.

8. جماعة الاسلامیه و گروه‌های منشعب از آن

این گروه شاخه القاعده در جنوب شرق آسیاست و مسئول انفجار سال 2002 در بالی است که 202 کشته بر جای گذاشت.

مقر این گروه در اندونزی است و در اوایل دهه 1990 میلادی با هدف ایجاد یک خلافت در منطقه شکل گرفت.

بسیاری از چهره‌های کلیدی این گروه از جمله ابوبکر بشیر، رهبر معنوی آن، عمر پاتک، عامل انفجار بالی و ماس سلامت کاستاری، رهبر این گروه در سنگاپور تاکنون بازداشت شده‌اند.

فعالیت‌های این شبکه از سال 2002 به شدت کاهش یافته است اما باز هم حملات محدودی توسط آن‌ها در طول سال گذشته انجام شد.

این گروه اکنون به گروه‌های دیگری منشعب شده است. سال گذشته مقامات امنیتی مالزی چهار گروه تروریستی جدید را شناسایی کردند که با داعش اعلام بیعت کرده‌اند.

9. ابو سیاف:

ابوسیاف یک گروه جنایتکار است که در سولو فعالیت می‌کند و مسئول آدم ربایی‌های معمول برای باج خواهی در این منطقه است.

این گروه در دهه 1990 و با کمک‌های مالی القاعده در جزایر سولو و باسیلان فیلیپین پایه‌گذاری شد. ابوسیاف مسئول فجیع‌ترین حملات تروریستی در تاریخ فیلیپین از جمله بمب گذاری و آدم ربایی‌های گسترده است. این گروه تاکنون به القاعده مرتبط بود و اخیرا با داعش بیعت کرده است.

10. لشکر طیبه

گروه شبه نظامیان پاکستانی لشکر طیبه مسئول حمله تروریستی بمبئی در سال 2008 است؛ در این حمله 66 تن کشته شدند.

از زمان این حمله، اعضای این گروه تحت عنوان "جماعت الدعوه" فعالیت می‌کنند. این جماعت ادعا می‌کنند که یک خیریه بشر دوستانه هستند و به فعالیت آزادانه در پاکستان ادامه می‌دهند.

برخی معتقدند این گروه یک سازمان مرکزی است و نه تنها در جنوب آسیا بلکه در سراسر جهان فعالیت دارد.

انتهای پیام

کد N675495