بیرانوند در تذکر شفاهی:

رفراندوم بجای اعتراف شکستِ سیاست خارجی مطرح می شود

سیاسی

نماینده مردم بروجرد گفت: به جای اعتراف شکست سیاست خارجی مساله رفراندوم در کشور مطرح می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بهرام بیراوند نماینده مردم بروجرد در تذکر شفاهی با اشاره به اینکه به نظر می رسد این روزها تغییر دستور کار برخی به خاطر آن است که همه زحمات خویش را در استارت کارآمدی سیاست خارجی توسعه گرا به دلیل نتیجه ضعیف مذاکرات برباد رفته می دانند، گفت: مردم می پرسند رهبری که دست دولت را باز گذاشته است، جناح منتقد همراهی کرد، صدا و سیما همکاری کرد، پس چه شد؛ تهدیدات افزایش یافت، تحریم ها رفع نشد و عامل نگرانی غرب هم اکسید شد. دیدیدم که غرب بی وفا از آب درآمد و حتی برای منادی سیاست خارجی توسعه‌گرا و ایده تعامل سازنده نیز بی وفا از آب درآمد.

وی افزود: در این شرایط به جای اعتراف به شکست تفکر سیاست خارجه توسعه گرا، بحث انحرافی رفراندوم مطرح می شود، می خواهند روغن ریخته مذاکرات را نذر مردم کنند.

نماینده بروجرد ادامه داد: نظرسنجی ها می گوید که ملت به آمریکا اعتماد ندارد، مردم انرژی هسته ای را حق خود می دانند و گفته اند نباید عقب نشینی کنیم، ۷۲.۵ درصد مردم گفته اند بهبود وضع اقتصادی ربطی به مذاکرات ندارد.

بیرانوند گفت: به جای اینکه بخواهند سقوط آزاد در مذاکرات را به دلیل زیاده خواهی غرب و اشتباه محاسباتی به نام رفراندوم به مردم بفروشند، بهتر است اعتراف کنند که سیاست خارجی توسعه گرا رفوزه شده است.

وی افزود: پایه های تحلیلی این سیاست، نسبت به رفتار غرب در تعاملات بین المللی بر پایه سراب کلمات بود که آن هم فروریخت؛ وقت آن است که بپذیریم بازی برد برد غافله سالار کاروان با راهزنان بین المللی تمسخرآمیز است.

این نماینده مجلس ادامه داد: آقای روحانی کجای مذاکرات را می خواهند به رفراندوم بگذارند، کو لایحه تقدیمی دولت؟ این تعارفی زود هنگام است آن هم در وقت اضافه، برای تحمیل مسئولیت تنازع بیشتر و یا عدم فتح در مذاکرات بر دوش مردم، مردمی که تازه فهمیده اند باد در هم‌یال سیاست خارجی توسعه گرا است.

بیرانوند خاطر نشان کرد: پایگاه تئوری این رفتار سیاسی یعنی تواضع سیاسی برای اخذ امتیازات سیاسی دچار انفجار شده و وقت آن است که مسائل اقتصادی را با تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی و الگوی ایرانی- اسلامی حل کنیم نه اینکه دشمنان را با تواضع سیاسی جسورتر کنیم.