آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

اقدام تروریستی در فرانسه محکوم است/انتشار کاریکاتورهای موهن، عاقلانه نیست

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,تروريسم

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به این‌که «ترور برای دوست و دشمن صحیح نیست و از منظر اسلام ترور امری ممنوع و محکوم است» گفت: انتشار کاریکاتورهای موهن نسبت به ساحت نبی مکرم اسلام، عاقلانه نیست و با این اقدام به همه مسلمانان اعلان جنگ داده می‌شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به این‌که «ترور برای دوست و دشمن صحیح نیست و از منظر اسلام ترور امری ممنوع و محکوم است» گفت: انتشار کاریکاتورهای موهن نسبت به ساحت نبی مکرم اسلام، عاقلانه نیست و با این اقدام به همه مسلمانان اعلان جنگ داده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس خارج فقه با اشاره به این‌که «فکر می‌کنیم برخی از امور در حمایت از ائمه(ع) است؛ اما در حقیقت این گونه نیست و به ائمه(ع) ضربه وارد می‌کند» اظهار کرد: برخی افراد تصور می‌کنند با حمله به مقدسات دیگران از امام زمان(ع) حمایت می‌کنند؛ اما این گونه مسائل ضمن اینکه حمایت نیست، موجب تفرقه بین امت اسلام برای مواجه با دشمنان می‌شود.

وی با اشاره به اتحاد غربی‌ها گفت: امروز شاهد این هستیم که غربی‌ها اتحادیه اروپا دارند اما مسلمانان به جان خود افتاده‌اند در حالی که این مسئله صحیح نیست و امیدواریم به گونه‌ای عمل کنیم که در فرقه ناجیه قرار بگیریم.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز ، وی به وظایف روحانیت در جامعه اشاره و اظهار کرد: روحانیت به عنوان نخبگان و مومنان باید به خانواده‌ها و جوانان اهتمام داشته باشند و در محله و خانواده خود الگو باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به خطراتی که امروز نسل جوان را تهدید می‌کند، گفت: روحانیت باید مراقب جوانان باشند، چرا که آن‌ها در معرض خطرات بسیاری هستند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه تروریستی فرانسه اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته خبری مبنی بر سرایت داعش به اروپا و حمله به دفتر روزنامه‌ای با 10 مجروح و دو فقره گروگان گیری انتشار یافت؛ این اتفاق در نقاط دیگر جهان نیز رخ می‌دهد و به یقین 17 نفر کشته شدند و ما این مسئله را محکوم می‌کنیم.

این مرجع تقلید افزود: ترور نه برای دوست و نه برای دشمن صحیح نیست و از منظر اسلام ترور امری ممنوع و محکوم است.

وی با اشاره به واکنش‌های شکل گرفته نسبت به این حادثه تروریستی، گفت: ابتدا راهپیمایی میلیونی شکل دادند؛ روسای کشورها را در پاریس گردهم آوردند و این مسائل را محکوم کردند چرا که تمام اروپا به وحشت افتاد.

وی با تاکید بر این‌که «تکفیری‌ها با اسلام بیگانه هستند» گفت: این مسئله را از داعش به تمام مسلمانان عمومیت دادند در حالی که علمای اسلام در قم، الازهر و سوریه با برگزاری کنگره‌های ضدتکفیر، تاکید کردند داعش و تکفیری‌ها ارتباطی با اسلام ندارند.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «دفتر روزنامه‌ای که به آن حمله شده قول داده است که کاریکاتورهایی از نبی مکرم(ص) اسلام طراحی کند و به 16 زبان دنیا انتشار دهد» اظهار کرد: این اقدامات عاقلانه نیست؛ با این اقدام به همه مسلمانان اعلان جنگ داده می‌شود در حالی که آن‌ها از داعش ضربه خوردند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر این‌که «غربی‌ها باید ریشه‌ها را پیدا کنند و بخشکانند و جلوی کمک‌ها به داعش را بگیرند» گفت: اگر به داعش کمکی نشود آن‌ها یک ماهه دوام نمی‌آورند؛ چرا که ارتش و جمعیت مردمی عراق با داعش مقابله و این گروه را ریشه کن خواهد کرد.

این مرجع تقلید با تاکید بر پرهیز از اقدامات تند، بی دلیل و دشمن زیاد کن، غربی‌ها را به اقدامات عاقلانه دعوت کرد و افزود: با راهپیمایی به طور موقت تسکین داده می‌شود اما آتش زیر خاکستر می‌ماند و باید ریشه‌ها خشکانده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حدیثی از امام حسن عسگری(ع) شیعیان را اهل نجات دانست و اظهار کرد: شیعیان باید با اقدامات و فعالیت‌های خود ائمه معصومین(ع) را یاری دهند و یاور آن‌ها باشند.

وی با بیان این‌که «قیام حضرت مهدی(ع) به چشمه آب حیات تعبیر شده است» گفت: حیات همه موجودات از آب بوده و آفرینش ما نیز از آب است.

این مرجع تقلید در پایان با اشاره به این‌که «انسان همان گونه که به آب نیازمند است به ظهور امام زمان(عج) نیز نیازمند است» خاطرنشان کرد: ظهور امام زمان(عج) مایه حیات جامعه بشری است و عدالت را ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N675192