دور دوم مذاکرات کردها با دولت مرکزی عراق بزودی آغاز می‌شود

سیاسی

یک منبع کرد عراقی اعلام کرد که به زودی هیاتی سیاسی از اقلیم کردستان به بغداد خواهد رفت تا اجرای توافقی را که دو طرف در اواخر سال میلادی گذشته به آن دست یافتند، پیگیری کنند و این هیات مرحله دوم این توافق را که شامل دستیابی به راه‌حل‌هایی برای دیگر اختلافات موجود میان بغداد و اربیل است، مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اشراق جاف، از نمایندگان کرد پارلمان عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: پرونده‌های استراتژیک وجود دارد که باید دو طرف آن را مورد بررسی قرار دهند که از جمله این پرونده‌ها تصویب قانون نفت و گاز و حقوق و امتیازهای نیروهای پیشمرگ کرد است که باید به صورت لایحه قانونی درآید. همچنین اموالی در نزد دولت مرکزی و اموالی در نزد اقلیم کردستان وجود دارد به همین دلیل باید کمیته‌هایی برای رفع و رجوع این مساله تشکیل شود تا روابط بغداد و اربیل به نحوی مبتنی بر قانون اساسی ساماندهی شود.

این نماینده کرد پارلمان عراق اظهار کرد: توافق اخیر میان بغداد و اربیل در پیش‌نویس بودجه عمومی سال 2015 آورده شده است و زمانی که پارلمان این بودجه را تصویب کند، در آن هنگام ما می‌گوییم که این توافق 100 درصد اجرا شده است.

اشراق جاف درخصوص دلایل سفر هیات سیاسی اقلیم کردستان به بغداد به جای کارشناسان حقوقی و اقتصادی تصریح کرد: محیط سیاسی ناسالمی در عراق وجود داشته و درگیری‌های سیاسی هنوز ادامه دارد. باید قانون در پارلمان عراق اجرایی شود چراکه طرف‌های دیگر به قانون اساسی پایبند نیستند به همین دلیل این هیات باید سیاسی باشد تا به توافق سیاسی دست یابد.

در همین خصوص، منابعی در اقلیم کردستان خاطرنشان کردند که در این هیات نمایندگانی از احزاب مشترک کرد در دولت اقلیم کردستان حضور دارند و این هیات به زودی به بغداد می‌رود و روژ نوری شاویس، معاون نخست‌وزیر عراق ریاست آن را بر عهده خواهد داشت.

بغداد و اربیل اواخر سال میلادی گذشته به توافق‌هایی اولیه‌ای برای حل و فصل اختلافات موجود میان دوطرف و همچنین عادی‌سازی روابط دست یافتند.

انتهای پیام

کد N675090