تصویب بزرگترین بودجه نظامی ژاپن با هدف مقابله با چین

سیاسی

یک رسانه غربی از تصویب بزرگترین بودجه نظامی جدید ژاپن با هدف مقابله با چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس از تصویب بزرگترین بودجه نظامی جدید ژاپن خبر داد که شامل برنامه خرید هواپیماهای شناسایی، پهپادها و جنگنده‌ های اف- 35 برای مقابله با چین در منطقه و  دفاع از جزایر غیر مسکونی در دریای چین شرقی است.

با توجه به در دست داشتن اکثریت پارلمان از سوی ائتلاف شینزو آبه انتظار می رود که افرایش این بودجه که برای سومین بار در دولت آبه رخ می دهد، از سوی پارلمان تصویب شود.

بر اساس این گزارش این بودجه شامل هزینه های مربوط به خرید پهپادهای «گلوبال هاوک» است و قرار است در سال 2019 مستقر شوند. این بودجه همچنین هزینه‌ های خرید دو تجهیزات ضد رادار «آئگیس» و سیستم دفاع موشکی مشترک با واشنگتن را شامل می شود.

بر این اساس ژنرال «جئن ناکاتانی»  وزیر دفاع ژاپن هفته گذشته چین را به تجاوز به محدوده آبهای سرزمین ژاپن از طریق ورود کشتیهای گشتی به دریای چین شرقی متهم کرد و گفت چین رادار کنترل آتش را بر روی کشتیهای ژاپنی مسدود کرده و یک منطقه شناسایی دفاع هوایی را بر فراز دریای چین شرقی ایجاد کرده و جت های جنگنده را در فاصله بسیار نزدیکی با هواپیماهای ژاپنی به پرواز درآورده است، این درحالیست که چین فعالیتهای نظامی خود در دریا و حریم هوایی این منطقه را کاملا قانونی و مجاز خوانده است.

تنش های ارضی در شرق آسیا میان چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام و فیلیپین از زمان مطرح شدن درخواست فرماندار توکیو برای خریداری جزایر مورد مناقشه از مالکان خصوصی به اوج خود رسیده است. جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن در دریای چین شرقی در اختیار ژاپن است. این جزایر را ژاپنی ها سنکائو و چینی ها دیائویو می نامند.

آمریکا نیز کنترل جزایر سنکاکو را با ژاپن خوانده و تاکید کرده است که پیمان امنیتی و همکاری دوجانبه آمریکا-ژاپن این جزایر را پوشش می دهد و مخالف هر گونه تلاش یکجانبه برای تضعیف کنترل ژاپن بر این جزایر است.