"القاعده همچنان تهدید امنیتی جدی برای جهان است"

برخلاف عقاید رایج مبنی بر اینکه القاعده در دوران پس از بن لادن به تدریج از دور خارج شده، این گروه تروریستی در سال 2014 میلادی قدرت‌گیری‌های مجدد خود را آغاز کرده و همچنان تهدید امنیتی جدی برای جهان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، اندرو پارکر، مدیر آژانس اطلاعات داخلی انگلیس (ام آی 5) پس از حملات مرگبار پاریس که در آن 14 تن کشته و باعث سروصداهای جهانی شد، در یک سخنرانی عمومی نادر گفت: شبه‌نظامیان القاعده همچنان تلاش می‌کنند تا حملات گسترده‌ای را انجام دهند.

از زمانی که اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده در حملات مه 2011 میلادی نیروهای آمریکا کشته شد، رهبری این گروه تروریستی دائماً تضعیف یافته است. با این حال این گروه از شرایطی که داعش در آن به اصلی‌ترین هدف اقدامات مقابله با تروریسم جهانی تبدیل شده، سوءاستفاده کرده‌اند.

القاعده در سال 2014 میلادی شاخه جدیدی را در جنوب آسیا ایجاد کرده و هند، میانمار و بنگلادش را به «حوزه استحفاظی» خود اضافه کرد. در حال حاضر القاعده شاخه‌هایی در خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا دارد.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در تحلیل‌های خود گفتند، القاعده همچنین با گروه‌های افراط‌گر در سوریه، لبنان، مصر، لیبی، یمن، فیلیپین و دیگر کشورها ارتباط برقرار کرده و یک شبکه تروریستی جهانی تشکیل داده است.

این در حالی است که القاعده در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از شبه‌نظامیان خارجی را به خدمت گرفته است.

رسانه‌ها به نقل از منابع نزدیک به القاعده گزارش دادند، هزاران شبه‌نظامی از 74 کشور تنها تحت فرماندهی شاخه خاورمیانه این گروه قرار دارند.

این شبه‌نظامیان خارجی پس از آموزش دیدن درباره چگونگی انجام حمله به کشورهای خود بازمی‌گردند.

القاعده در مقایسه با داعش که اکثراً دولت‌های محلی را هدف می‌گیرد، تمایل دارد تا دشمنان در دوردست را هدف گیرد. به همین خاطر ناظران معتقدند این مساله القاعده را به یک نیروی تروریستی خطرناک‌تر برای جامعه بین‌الملل تبدیل می‌کند.

انتهای پیام

کد N674873