افشای سند محرمانه درباره تشدید تحریم‌ها علیه "اسرائیل" در سال 2015

اسراييل

سند محرمانه‌ای که روز سه‌شنبه فاش شد، نشان می‌دهد که سال 2015 شاهد تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی و کالاهای تولیدی این رژیم خواهد بود و از سوی دیگر، انتظار می‌رود سرمایه گذاری‌های خارجی در اقتصاد اسرائیل نیز متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، این سند که عبارت از گزارش محرمانه‌ای است که در تمامی سفارتخانه‌های رژیم صهیونیستی توزیع شده است، مربوط به صورت جلسات نشست‌هایی است که آویگدور لیبرمن وزیر خارجه تندروی رژیم صهیونیستی برگزار کرده است.

به گزارش این روزنامه، وزارت خارجه رژیم اشغالگر قدس پیش بینی کرده است که تحریم‌های اروپایی علیه کالاهای صهیونیستی طی سال 2015 افزایش پیدا کند و سرمایه گذاری‌های خارجی در اسرائیل متوقف شود.

این وزارتخانه همچنین از احتمال کاهش صادرات محصولات و تولیدات امنیتی خبر داده و حتی اعلام کرده است که احتمال درخواست غرامت کشورهای اروپایی از اسرائیل در صورت شکست پروژه‌های عمرانی کرانه باختری که این طرف‌های اروپایی در آنها سرمایه گذاری کرده‌اند، وجود دارد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که احتمال تداوم تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی؛ همان طوری که در جریان جنگ 51 روزه این رژیم علیه غزه اتفاق افتاد، وجود دارد. در جریان جنگ مذکور، کشورهای انگلیس، اسپانیا و بلژیک از صادرات سلاح و قطعات یدکی تسلیحات نظامی به اسرائیل خودداری کردند؛ چراکه نگران استفاده این رژیم از تسلیحات مورد نظر در جریان عملیات نظامی خود علیه غزه بر خلاف قوانین بین‌المللی بودند.

این گزارش به تحریم آکادمیک رژیم اشغالگر قدس و دانشگاه‌های صهیونیستی هم اشاره کرده و آورده است که تحریم آکادمیک رژیم صهیونیستی روند رو به رشدی در پیش گرفته است و مراکز پژوهشی و آکادمیک حاضر به همکاری با پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌های صهیونیستی نیستند.

در ادامه این گزارش آمده است که آنچه تاکنون مانع از اعمال مجازات‌های بیشتر و یا صدور قطعنامه‌های بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی شده است حمایت‌های آمریکاست.

وزارت خارجه اسرائیل همچنین پیش‌بینی کرده است که مذاکرات ایران و گروه 5 + 1 طی نیمه اول سال 2015 به نتیجه برسد و طرفین به توافقی "بد" از نظر رژیم صهیونیستی دست پیدا کنند.

روزنامه تایمز آو اسرائیل نیز اعلام کرد که تل‌آویو و قاهره در وضعیت تجاری شکوفایی به سر می‌برند. مصر یکی از کشورهایی است که روابط تجاری شکوفایی را با اسرائیل دارد و از سال 2004 و به دنبال امضای توافقنامه اقتصادی میان مصر، آمریکا و اسرائیل سالانه معاملات تجاری میان قاهره و تل‌آویو به ارزش 100 میلیون دلار انجام می‌شود.

این توافقنامه که به توافقنامه "کویز" معروف است در سال 2007 میان مصر، اسرائیل و آمریکا امضا شد و براساس آن هفت منطقه صنعتی ایجاد شده که اجازه ورود تولیدات مصری که مواد اولیه آنها تولید اسرائیل باشد به بازارهای آمریکایی را می‌دهد.

این روزنامه به نقل از رئیس اداره تجارت خارجی در وزارت اقتصاد اسرائیل نوشت که توافقنامه کویز در زمان عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر قوت بیشتری گرفته و تجارت مصر با اسرائیل در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری است.

انتهای پیام

کد N674793