رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور:

بومی‌سازی جوهره اصلی پدافند غیر عامل است

پدافند غيرعامل

سردار جلالی با برشمردن شاخه‌های تخصصی پدافند غیر عامل گفت: در پدافند غیر عامل می‌بایست رویکرد بومی متناسب با شرایط اتخاذ شود.

سردار جلالی با برشمردن شاخه‌های تخصصی پدافند غیر عامل گفت: در پدافند غیر عامل می‌بایست رویکرد بومی متناسب با شرایط اتخاذ شود.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،سردار سرتیپ غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور، در اولین گردهمایی اساتید و مربیان پدافند غیر عامل که در سالن همایش های بصیرت دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد با بیان اینکه در حوزه پدافند غیر عامل باید اثر تهدید را در کشور رفع و خنثی کنیم این تهدیدات را شامل تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی دانست.

وی افزود: ماهیت تهدیدات طبیعی ثابت بوده و ممکن است در پیامدها دچار تغییراتی شوند اما تهدیدات غیر طبیعی دارای منشأ انسانی، دانشی، تکنولوژی و استراتژی می‌باشد.

سردار جلالی با بیان اینکه در عوامل برتر ساز جنگ‌ها تکنولوژی در جایگاه بالاتری نسبت به استراتژی قرار دارد، گفت: در حوزه علمی پدافند غیرعامل ما باید با تکنولوژی روز حرکت کنیم تا بتوانیم تهدیدات را بی‌اثر و خنثی کنیم.

وی افزود: در حوزه پدافند غیرعامل می بایست تهدیدات دانش محور را به لحاظ ماهیت بشناسیم و سپس آن را پیامدسنجی و کنترل کنیم.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور بومی سازی را جوهره اصلی پدافند غیر عامل عنوان و تصریح کرد: علم محصول تلاش بشریت برای رفاه بیشتر انسان‌ها است اما ما برای استفاده از این علم می‌بایست رویکردی بومی اتخاذ کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تهدیدات امروز از یک نظام فنی و مهندسی پیروی کرده و بی‌هدف نیستند اظهار داشت: موضوع تهدید شناسی علمی، فنی و دقیق یکی از چالش‌های اساسی ماست که شناخت تهدیدات در حوزه‌های مختلف می‌تواند در مقابله با اثرات آن راهگشا باشد.

سردار جلالی با برشمردن شاخه‌های تخصصی پدافند غیرعامل که به تایید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) رسیده است گفت: پدافند عمومی، مردم محور، کالبدی، سایبری، اقتصادی، زیستی، پرتویی، شیمیایی و فرهنگی حوزه‌هایی است که از منظر پدافند غیر عامل باید به آنها پرداخته شود.

وی تصریح کرد: با بررسی هایی که در پدافند سایبری انجام شد دریافتیم که در این حوزه حداقل به 20 رشته دانشگاهی جدید نیازمندیم تا بتوانیم اقدامات پدافندی را صورت دهیم.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور خاطر نشان کرد: در موضوع تحریم اقتصادی پیشنهاد جدی ما این است که که امکان تولید اقلام تحریمی در تعامل با دانشگاه‌ها بررسی و دنبال شود.

وی افزود: با ظرفیت های علمی، پژوهشی و صنعتی که در کشورمان از آن برخورداریم می‌توانیم در مدت کمتر از 5 سال تحریم‌ها را با قدرت بی‌اثر کنیم.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: جنگ مردم محور رویکرد جدید آمریکایی‌هاست که مدل جنگ‌های آینده را تغییر داده و در این مدل نقش کلیدی را مردم ایفا می کنند.

وی با اشاره به تهدیدات زیستی گفت: تغییر ذائقه، هنجار و کاهش جمعیت از طریق دستکاری در غذا امکان پذیر است که دشمنان این تهدید را دنبال می‌کنند افزود: ما در حوزه تهدیدات زیستی نیازمند یک "سپر دفاع زیستی" هستیم که نظریه های آن باید از مجامع دانشگاهی ما بیرون بیاید.

جلالی با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل و رشد علمی در این حوزه به پیشرفت‌های زیادی دست یافته ایم گفت: با توجه به تهدیداتی که همواره با آن مواجه بودیم به دنبال تولید علم با رویکرد بومی هستیم و در بازدیدی که چندی پیش از دانشگاه های روسیه انجام گرفت آنها نیز خواستار برگزاری دوره‌های آموزشی توسط ما بودند.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور در پایان با تاکید بر اینکه بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در خصوص پرداختن علمی به مباحث پدافند غیر عامل مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند خطاب به اساتید و مربیان گفت: انتظار ما از شما این است که در حوزه پدافند غیر عامل نظریه پردازی کرده و به تولید علم بپردازید.

انتهای پیام

کد N674614