کره‌شمالی برگزاری مذاکرات مستقیم با آمریکا را پیشنهاد داد

سیاسی

کره‌شمالی درخصوص طرح به تعلیق درآمدن آزمایش‌های اتمی‌اش ضمن پیشنهاد برگزاری مذاکرات مستقیم با آمریکا گفت، این مذاکرات می‌تواند راه را برای تغییرات در شبه‌جزیره کره هموار سازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا پیشنهاد پیونگ‌یانگ برای به تعلیق درآمدن آزمایش‌های اتمی در ازای متوقف کردن موقتی مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره‌جنوبی را رد کرده اما گفت، آماده مذاکره با کره‌شمالی است.

آن میونگ هان، معاون سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل در کنفرانسی خبری گفت: پیشنهاد ما همچنان پا برجاست. دولت کره‌شمالی آماده است تا هدف پشت این پیشنهادش را مستقیماً برای آمریکا توضیح دهد. اگر آمریکا خواستار توضیحات بیشتر درباره این پیشنهاد است، ما آماده هستیم تا مستقیماً به آنها توضیح دهیم.

وی افزود: این مذاکرات می‌تواند منجر به همکاری و مشارکت‌های وسیع‌تر شود.، اگر این پیشنهاد در سال‌جاری میلادی عملی شود، ممکن است اتفاق‌های بسیاری رخ دهد.

آمریکا که نزدیک به 30 هزار نیرو به صورت دائمی در کره‌جنوبی مستقر کرده، هر ساله مانورهای نظامی مشترکی را با سئول انجام می‌دهد.

سئول و واشنگتن تاکید دارند که این مانورها در ذات خود دفاعی هستند اما کره‌شمالی بارها این مانورها را به عنوان تمرین‌های تحریک‌آمیز برای جنگ محکوم کرده است.

آن میونگ هان گفت: آمریکا با عدم قبول پیشنهاد ما بار دیگر نشان داده که آنها به افزایش ظرفیت‌های نظامی خود در کره‌جنوبی ادامه خواهند داد. این مساله کاملا غیرقابل قبول و توجیه‌ناپذیر است.

وی از آمریکا خواست تا سیاست خصمانه خود را رها کرده و گزینه شفافی را در راستای رویکردی جدید اتخاذ کند.

این نماینده کره‌شمالی تاکید کرد، این پیشنهاد پیونگ‌یانگ به آمریکا یک پیشنهاد بسیار موثر و مهم است که می‌تواند فضای مناسبی را برای مذاکره و همکاری در شبه‌جزیره کره ایجاد کند.

در همین حال این نماینده کره‌شمالی بار دیگر تاکید کرد که کشورش در هک کردن شبکه سونی پیکچرز دخالتی نداشته و دولت آمریکا باید ادعاهای خود را ثابت کند.

انتهای پیام

کد N674512