رییس دادگستری استان تهران تاکید کرد

ضرورت کاهش جمعیت کیفری با استفاده از قانون مجازات اسلامی

سیاسی

رییس کل دادگستری استان تهران بر ضرورت کاهش جمعیت کیفری با استفاده از تاسیسات حقوقی مندرج در قانون مجازات اسلامی تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیلی در هفتمین نشست شورای قضایی استان تهران ضمن تبریک مجدد موالید ماه ربیع و گرامیداشت هفته وحدت گفت: در حدیثی حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص) آمده که شخصی به محضر پیامبر خدا مشرف شد و عرضه داشت: من صرفا ماه رمضان را روزه می‌گیرم و نه بیشتر از آن و غیر از نمازهای پنجگانه نماز دیگری نمی‌خوانم صدقه و حج نیز ندارم و عمل مستحبی در کارنامه زندگیم یافت نمی‌شود با این وصف اگر بمیرم جایگاه من کجاست؟ پیامبر اسلام (ص) فرمود: با من در بهشت خواهی بود با لحاظ این چند شرط:

1. مواظب زبان خود باش و آن را از دو چیز حفظ کن، غیبت و دروغ

2. قلب و دل خود را از دو چیز محافظت کن؛ کینه و حسد

3. چشم خود را از دو چیز حفظ کن؛ به آنچه خدا حرام کرده نگاه نکن و مسلمانی را با چشم خود آزار مده (نگاه با تکبر و تحقیر) در این صورت در بهشت با من خواهی بود.

وی افزود: به نظر می‌رسد بهترین روش برای کاهش جمعیت کیفری و حل نمودن مشکلات زندان‌ها استفاده از تاسیسات حقوقی مندرج در قانون مجازات اسلامی از قبیل آزادی مشروط، تعلیق مجازات، مجازات‌های جایگزین حبس و ... است.

اسماعیلی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات ارزشمند همکاران در اداره کل تعزیرات استان بر همکاری تنگاتنگ دادسرا با این عزیزان در انجام وظایف محوله تاکید کرد.

رییس شورای قضایی استان تهران درباره حضور به موقع نمایندگان دادسرا در جلسات مربوط به مزایده‌های ثبتی جهت دفاع از حقوق بیت‌المال اظهار کرد: این موضوع با استفاده از پرسنل مجرب و آگاه اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و همچنین قضات دادسرا با ایجاد انگیزه‌های تشویقی مناسب قابلیت تحقق دارد.

اسماعیلی در ادامه پیرامون اجرای حکم محکومین به تبعید، تاکید کرد: بعد از اجرای مجازات حبس قانونا هیچ مجوزی برای ادامه حضور محکوم‌علیه در زندان نیست، مگر اینکه حکم صادره در خصوص حبس در تبعید صراحت داشته باشد که موضوعی متفاوت است و به هر حال می‌طلبد با همکاری سایر نهادهای قانونی ذیربط از جمله سازمان زندان‌ها و نیروی انتظامی در این راستا اقدامات مناسب صورت گیرد تا حقی از کسی ضایع نشود.

این گزارش در ادامه بیان کرد: مطابق با دستور کار تنظیمی جلسه، تعدادی از اعضای شورا به بیان اخبار مهم حوزه کاری خود پرداختند و مصوبات نشست قبل شورا نیز به دقت پیگیری و پس از انجام مباحث مهم کارشناسی حسب مورد تصمیمات مقتضی نیز اتخاذ شد.

انتهای پیام

کد N674504