عالی در گفتگو با مهر تشریح کرد:

وعده های محقق نشده دولت در سیستان در سالگرد سفر استانی روحانی

سیاسی

نماینده زابل به تشریح وعده های هیات وزیران در سفر استانی رئیس جمهور به این استان پس از گذشت یک سال پرداخت.

حلیمه عالی نماینده زابل در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اشاره به سالگرد سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان و وعده های هیات دولت برای پیشرفت این استان، گفت: یکی از مطالباتی که ما مطرح کردیم بحث منطقه آزاد سیستان بود که بعد از طرح این درخواست از طرف آقای ترکان نامه ای خطاب به بنده ارسال شد که نوشته بود پروژه منطقه ویژه سیستان در منطقه رامشار از نظر عملیاتی، زیربنایی و مدیریتی ضعیف است بنابراین از آنجا که تبدیل یک منطقه به منطقه آزاد استفاده حداکثری از این منطقه ویژه است بنابراین ما نمی توانیم درباره منطقه آزاد تصمیم بگیریم.

وی افزود: در جریان سفر رئیس جمهور به این استان، مردم شمال سیستان مطالبات خود را اعلام کردند که تبدیل شدن این منطقه به منطقه آزاد تجاری و رفع مشکل کم آبی جزو مطالبات اصلی مردم بود به طوری که در جریان سخنرانی عمومی رئیس جمهور، مردم این استان شعار آب می خوایم آب می خوایم منطقه آزاد می خوایم سر می دادند چرا که منطقه آزاد تنها راه خروج از بن بست سیستان است.

این نماینده مجلس ادامه داد: در طی این سفر طرح لوله کشی به ۴۶ هزار هکتار از مزارع کشاورزی دشت سیستان با هزینه ۲ هزار و ۲۰۰  میلیارد تومان از مصوبات هیات دولت بود. این پروژه شروع شد اما پیشرفت آن بسیار ناچیز و کند است به طوری که چشم انداز خوبی نمی توان برای آن طی سه سالی که آقای روحانی وعده دادند در نظر گرفت.

عالی گفت: حدود یک سال از این وعده رئیس جمهور گذشته است اما تاکنون هیچ اتفاقی رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه یک پروژه سه هزار هکتاری در این منطقه وجود دارد افزود: این پروژه آبرسانی حدود ۲ تا ۳ سال است که به اتمام رسیده اما هنوز به چاه وصل نشده که مردم ببینند به واسطه آن در این استان آبادانی اتفاق افتاده فقط لوله کشی را زیر زمین انجام دادند.

این نماینده مجلس بااشاره به وعده دیگر دولت در سفر استانی سال گذشته به سیستان گفت: یکی دیگر از مصوبات هیات وزیران پروژه گازرسانی به این استان بود که آقای رئیس جمهور دستور آن را صادر کردند اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده، علیرغم اینکه مصوبه شورای عالی اقتصاد را داریم و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده است اما متاسفانه اجرای آن به فاینانس واگذار شده در حالی که کسی حاضر نمی شود در آن منطقه سرمایه گذاری کند.

عالی ادامه داد: در جریان حضور رئیس جمهور در سیستان بنده یک سخنرانی جنجالی در کنارک انجام دادم که بعد از آن آقای روحانی عنوان کردند بنده دستور مطالعه و اجرای این طرح را می دهم اما متاسفانه آقای ترکان عنوان کردند که از استاندار سیستان گزارش این طرح را درخواست کرده ایم که البته تا این لحظه هیچ گزارشی از سوی استانداری بدست نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: دو ماه گذشته با معاون پارلمانی مناطق آزاد مذاکره کردم که فرمودند آقای رئیس جمهور به آقای ترکان دستور دادند که منطقه آزاد تجاری سیستان را پیگیری کنید و آقای ترکان هم از استاندار خواسته اند که زیرساخت های خود را ارائه دهید اما تا این لحظه هیچ حرکتی صورت نگرفته این در حالی است که مردم منطقه همچنان این محدوده را از سکنه خالی می کنند ولی هیچ اتفاقی برای بهبود وضعیت رخ نداده است.

نماینده مردم زابل گفت: آقای نوبخت وعده جذب ۸۷۰ نفر از جوانان این استان که در سال ۹۰ در آزمون استخدامی شرکت کردند، را داد و آنرا ره آورد سفر خود عنوان کردند اما تا این لحظه جوانان این منطقه در حالی به بنده مراجعه می کنند که هیچ جذبی تاکنون صورت نگرفته است.

عالی خاطرنشان کرد: ما همچنان به امید زندگی می کنیم تا شاید تدبیری اندیشه شود و این امید مردم به ناامیدی نرود.