تاکید مجدد اوباما بر مخالفت با هر گونه اعمال تحریم علیه ایران

سیاسی

رئیس جمهور آمریکا شب گذشته با رهبران کنگره این کشور به گفتگو نشست و در این دیدار بار دیگر تاکید کرد که با اعمال هر گونه تحریم بیشتر علیه ایران در شرایط فعلی مخالف است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یو اس ای تودی، در این دیدار «باراک اوباما» و رهبران کنگره تاکید کردند که به رغم داشتن اختلاف در مواردی همچون بودجه امنیت ملی، مهاجرت، خط لوله نفت کی استون، و برخی از مسائل دیگر از جمله ایران، با یکدیگر همکاری خواهند داشت. 

در این دیدار که در کاخ سفید انجام شد و در آن رهبران کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و کنگره شرکت داشتند طرفین درباره مسائلی همچون قانون امنیت سایبر، تجارت ازاد، اصلاحات مالیاتی، و پروژه های زیرساختی گفتگو کردند. 

اوباما پس از این دیدار در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران گفت: قانونگذاران باید تمرکز خود را بر روی قوی تر کردن اقتصاد بگذارند. نکته کلیدی در حال حاضر برای ما این است که بصورت یک تیم باهم همکاری کنیم تا به این هدف (تقویت اقتصاد) دست پیدا کنیم. 

اوباما در ادامه از اقدام جمهوریخواهان در متوقف کردن بودجه های مربوط به امنیت ملی انتقاد کرد. 

بر اساس این گزارش، در دیدار شب گذشته علاوه بر موارد داخلی در مورد مسائل خارجی نیز گفتگو شد که مذاکرات هسته ای ایران یکی از موراد مهم این مباحث بود. در همین رابطه رئیس جمهور آمریکا به رهبران کنگره تاکید کرد که مخالف هر گونه اعمال تحریم جدید علیه ایران است چون در شرایط فعلی اعمال تحریم موجب از مسیر خارج شدن مذاکرات در حال انجام با ایران می شود. 

این اظهارات اوباما در حالی بیان شد که قرار است امروز چهارشنبه وزیران امور خارجه ایران و امریکا در ژنو دیدار کنند.جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در روزهای گذشته اعلام کرده بود که در دیدار با ظریف در روز چهارشنبه برای رسیدن به پیشرفت های بیشتر در مذاکرات هسته ای تلاش خواهد شد. 

در مورد تحریم های جدید و تلاش سنا برای تصویب پیش نویسی جدید در این رابطه نیز «سامانتا پاور» نماینده امریکا در سازمان ملل متحد دوشنبه شب گفته بود: رئیس‌ جمهور ایالات متحده حاضر به همکاری با کنگره برای اعمال تحریم‌ های جدید علیه ایران نیست.

پاور گفته است اعمال مجازات‌ های جدید علیه تهران تقریبا به طور قطعی به مذاکرات هسته‌ ای بین ایران و شش قدرت جهانی پایان خواهد داد.