گزارش خبری/

برچیدن زندانی که امارت تروریست ها در داخل لبنان بود

سیاسی

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: نیروهای امنیتی لبنان روز گذشته طی عملیاتی موفق به نابودی امارتی که در زندان رومیه در شرق بیروت از سوی افراطی ها برپا شده بود، شدند.

زندان رومیه یکی از زندانهای بزرگ لبنان است که در شرق بیروت واقع شده است.این زندان در اواخر ده 60 قرن گذشته احداث شد و در سال 1970 مورد بهره برداری قرار گرفت.گنجایش این زندان 1500 زندانی است اما تعداد زندانیان این زندان در سال2008 تا 5500 افزایش یافت.

این زندان از آن جهت برای رسانه ها شناخته شده است که همواره شاهد شورش زندانیان بوده است زیرا در آن تروریست ها نگهداری می شوند.از زمان بازداشت افراطی هایی که به ارتش در کفر حبو در جرود الضنیه یورش بردند این زندان به صورت مرتعی برای افراطی ها تبدیل شده است. در واقع سال 2000 این افراطی ها وارد زندان رومیه شدند اما در سال 2005 بازداشت شدگان حوادث الضنیه آزاد شدند این زندان در سال 2007 در جریان حوادث نهر البارد صدها زندانی را در خود جای داد.

حوادث بارز این زندان عبارتند از آوریل2008 : در 24 آوریل سال 2008 شورشی 9 ساعته رخ داد که زندانیان دست به آتش سوزی زدند و زندانیان تعدادی از نظامیان را به اسارت گرفتند.طی این مدت برخی نیز از جمله احمد حاجی سلیمان از فتح الاسلام از ساختمان شماره"ب" فرار کرده اند.

18 سپتامبر2009 : نیروهای امنیتی هفت زندانی را هنگام فرار بازداشت کردند.

22 نوامبر2010 : ولید البستانی یکی از زندانیان از این زندان فرار کرد.

آوریل2011 : زندانیان دست به شورش گسترده در اعتراض به رفتار بد زندانبانان زدند این شورش سه روز ادامه پیدا کرد و زندانیان دست به آتش سوزی زدند.یک زندانی بر اثر انفجار بمب صوتی کشته شد.

شورش شب 13 آگوست2011 ،19 ژانویه سال 2012، یک نوامبر 2012،13 و 23 دسامبر همان سال،دوم ژانویه 2013،پنجم ژانویه سال 2014،17 ژانویه2014،

طی روزهای گذشته پس از اینکه مشخص شد حادثه تروریستی محله علوی نشین جبل محسن که شماری طی آن کشته و زخمی شدند با زندان رومیه ارتباط دارد نظامیان را راهی این زندان کرد تا اوضاع این زندان را سرو سامان دهند.

نهاد المنشوق وزیر کشور لبنان با اشاره به عملیات امنیتی در زندان رومیه از پایان اتاق عملیات در زندان رومیه که اقدام تروریستی در لبنان را رقم می زد و مرتبط با شبکه های منطقه ای بود خبر داد و افزود: ما امروز پیروزی بزرگی به دست آوردیم و آن پایان اسطوره ای به نام زندان رومیه بود.

وی گفت: ما در مدت کوتاه ساختمان اصلی زندان رومیه را ترمیم خواهیم کرد به شکلی که مطابق با اصول حقوق بشری باشد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی سازماندهی بخش اعظم عملیاتی که در جبل محسن رخ داد در ساختمان شماره «ب» زندان رومیه صورت گرفته است.

وزیر کشور لبنان بیان کرد: عملیات امنیتی در زندان رومیه خوب و در کمال حرفه ای گری و بدون تعرض به زندانیان انجام شد ما تحرکات و ارتباطاتی که در رقم زدن تروریسم نقش داشت را متوقف کردیم.

المنشوق گفت: تهدیدها ما را نمی ترساند و گزندی به نظامیان ربوده شده نخواهید رسید.

وی تاکید کرد: عملیات امنیتی شامل انتقال زندانیان از ساختمانی به ساختمان دیگر بدون اینکه تعدی به زندانیان رخ دهد، صورت گرفت.

رای الیوم در این باره آورده است: زندان رومیه شاید مشهورترین زندان در خاورمیانه باشد.این زندان به مثابه اتاق عملیاتی که جدیدترین و به روزترین تکنولوژی ارتباطاتی دنیا را در خود داشت و با ابوبکر البغدادی سرکرده داعش و ابو محمد الجولانی در ارتباط بودند.آنها خطرناکترین عملیات انتحاری در لبنان و سوریه را طراحی می کردند.

ساختمان شماره ب زندان رومیه به گونه ای بود که احدی از زندانبانان حق نزدیک شدن به آن را نداشتند زیرا زنده بیرون نمی آمدند.ظرف سه و سال و نیم احدی از داخل این زندان خبری نداشت.در این زندان احکام اعدام،شلاق و باج گیری انجام می شد و تا روز 12 ژانویه در واقع به مثابه اماراتی در داخل لبنان محسوب می شد.

دستگاه های امنیتی لبنان از ارتباط و هماهنگی میان یکی از عوامل انتحاری که خود را چند روز قبل در جبل محسن منفجر کرد و گروهی از زندانیان زندان مرکزی باخبر شدند و طرح حمله به این زندان آماده شد تا امارت ساختمان شماره ب پایان داده شود و بسیاری برای روانه بازجویی شوند در حالی که قبلا از حضور در جلسات بازجویی و محاکمه در برابر دستگاه قضایی خودداری می کردند.

نهاد المنشوق وزیر کشور لبنان بیش از چند جلسه برگزار کرد و رایزنی هایی انجام داد اما کسانی که در این جلسات ویژه مشارکت داشتند زیاد نبودند و شامل خود المنشوق، سعد الحریری رئیس جریان المستقبل،جان قهوه چی فرمانده ارتش لبنان، سرتیپ عماد عثمان رئیس دایره اطلاعات، حسام التنوخی رئیس اتاق عملیات امنیت داخلی، سرتیپ سعدی فواز رئیس دفتر امنیت نظامی و سرتیپ عبده نجیم رئیس واحدهای گشتی بودند.

بر اساس طرح قرار شد که واحدهای ضربت دایره اطلاعات عملیات مجری عملیات باشند و نیروهای تکاور ارتش نیز برای اقدام غیرمترقبه در آماده باش به سر ببرند.ساعت صفر عملیات ساعت شش و نیم صباح روز 12 ژانویه بود.

انتظار می رفت که زندانیان سلاح و مواد منفجره داشته باشند ابتدا به طبقه های اول و دوم ساختمان شماره ب حمله شد و زندانیان در طبقه سوم تحصن کرده بودند.پس از موفقیت عملیات در طبقه های اول و دوم، زندانیان تلاش کردند که با واحدهای اجرا کننده عملیات وارد گفتگو شوند و سخنگوی زندانیان سلیم صالح ملقب به ابوتراب نقش میانجی گر ظاهر شد که نیروهای امنیتی این درخواست را رد کردند و تهدید کردند که اگر ظرف ده دقیقه زندانیان خارج نشوند به سلول های حمله خواهد شد.زندانیان با سنگ و ابزار بُرنده حمله کردند و سپس به سوی اتاقهای خود فرار کردند اما چند دقیقه بعد با افزایش حجم آتش از سوی نیروهای امنیتی دوباره یکی از زندانیان کوشید که میانجی گری کند که با مخالفت نیروهای امنیتی روبرو شد و فقط توافق شد که این زندانی زندانیان را یک به یک بیرون بفرستد به شرط اینکه از قسمت بالای بدن عریان باشند از بیم اینکه سلاح یا کمربند انفجاری نداشته باشند.عملیات به خوبی تمام شد و فقط سه نیروی امنیتی زخمی شدند و تعدادی از زندانیان نیز بر اثر اصابت گلوله پلاستیکی زخمی شدند.ماموریت با انتقال زندانیان با لباس های زیر تمام شد و همه به ساختمان شماره د منتقل شدند.تا میان 180 اتاق مجهز به درب تقسیم شوند.

نهاد المنشوق از انتقال زندانیان بدون تلفن همراه از زندانیان ساختمان شماره ب منتقل شدند تا این ساختمان بازسازی و زندانیان دوباره به آن برگرانیده شوند.وی خواستار اختصاص مبلغ 60 میلیون دلار برای طرح و اینکه نصف این پول از سوی دولت لبنان تهیه شود و بقیه را خود از طریق ارتباط شخصی تامین می کند خبر داد.

گزارش از فرزاد فرهادی