مجوز ستاد مبارزه با قاچاق برای قانونمند شدن فروش بنزین در مرزها

سیاسی

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی از مجوز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای ارائه سهمیه سوخت به مرزنشینان برای فروش در اقلیم کردستان به صورت تعاونی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران از مجوز فروش نفت به مردم در مناطق مرزی خبر داد.

وی گفت: همیشه درباره انسداد مرزها صحبت می‌شود اما برای اشتغال مرزنشینان فکری نمی‌شود.

نماینده مردم پیرانشهر گفت: اخیرا مجوزی از سوی دولت صادر شد که براساس آن مرزنشینان می‌توانند سهمیه‌ای برای فروش فراورده‌های نفتی داشته باشند به این صورت که تعاونی تشکیل داده و سهمیه نفت خود را به اقلیم کردستان می‌فروشند.

خضری ادامه داد: مجوزی برای استفاده از این سازوکار برای فروش نفت در مرز تمرچین به پیرانشهر در استان آذربایجان غربی صادر شده است. به عنوان مثال تعاونی‌ای که 100 عضو دارد می‌تواند با تانکر سوخت به کردستان عراق صادر کرده و بفروشد. این طرح پیش از این به صورت پایلوت در مرزهای جنوب شرقی کشور اجرا شده بود و این‌بار فساد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجوز صادرات فراورده‌های نفتی را برای استان آذربایجان غربی صادر کرد. انشاءالله این مصوبه تا پایان سال جاری اجرا خواهد شد.

نماینده مردم پیرانشهر با بیان اینکه 8.6 دهم درصد از مصرف روزانه بنزین در کشور از مرزها قاچاق می‌شود اظهار داشت: تخریب پالایشگاه‌های نفت و گاز توسط داعش و تفاوت قیمت بنزین در کردستان عراق با ایران موجب شده حجم قاچاق فراورده‌های نفتی از ایران و عراق افزایش یابد که با قانونمند کردن این کار این حجم کاهش خواهد یافت.