در دیدار با وزیر نفت عراق

شمخانی: ایران به سمت از بین بردن اثرگذاری نفت در رفتارهای سیاسی حرکت می‌کند

ايران,عراق,دبير شوراي عالي امنيت ملي,علي شمخاني

عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق صبح امروز (سه‌شنبه) با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی شمخانی با اشاره به وجود ظرفیت بالای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه حوزه های اقتصادی و تاثیر آن بر بهبود وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه بر اتخاذ رویکردهای ابتکاری و مبتنی بر توان داخلی کشورها در این بخش تاکید کرد.

شمخانی کاهش قیمت نفت را موجب تمرکز بیشتر کشورهای تولید کننده به اصلاح ساز و کارهای اقتصادی و کاهش وابستگی به فروش نفت دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس راهبرد اقتصاد مقاومتی علاوه بر مصون‌سازی کشور در مقابل تحریم‌های ظالمانه، به سمت ارتقاء توان اقتصادی مبتنی بر همکاری با کشورهای همسایه و از بین بردن اثرگذاری نفت در رفتارهای سیاسی حرکت خواهد کرد.

وی افزود: تخریب زیرساخت‌های اقتصادی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه توسط تروریست‌ها و حملات بی اثر جنگنده‌های ائتلاف اقدامی هم سو در مسیر ممانعت از رشد اقتصادی کشورهای اسلامی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به همکاری دو کشور در زمینه برداشت از منابع مشترک نفت و گاز افزود: مدل همکاری میان ایران و عراق در بهره برداری از منابع مشترک می تواند به عنوان الگو برای سایر کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.

شمخانی ابراز امیدواری کرد با توجه به توافقات بسیار خوبی که میان مقامات ارشد و دستگاههای اقتصادی دو کشور انجام شده است شاهد شکوفایی سریع همکاری‌ها در موضوعاتی چون لایروبی اروند رود،اتصال خطوط ریلی دو کشور به یکدیگر، توسعه ترانزیت کالا و سرمایه گذاری مشترک در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین همکاری های بندری باشیم.

عادل عبدالمهدی وزیر نفت عراق در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از شرایط داخلی عراق و پیروزی های اخیر نیروهای مردمی و ارتش علیه داعش گفت: مردم و بازرگانان عراق به گسترش روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران علاقه‌مند هستند و تسهیل فرایندهای کاری در این زمینه جزو سیاست های دولت مرکزی عراق است.

وزیر نفت عراق ضمن اعلام آمادگی برای توسعه همکاری های عمیق با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امیدواریم با توجه به همکاری های گسترده میان ایران و عراق نقش این دو کشور برای تامین نفت مورد نیاز کشورهای هدف و رسیدن به قیمت واقعی بیش از گذشته شود.

وی در پایان خاطرنشان ساخت طی این دیدارها سعی داریم از تجربیات ارزشمند ایران برای بازسازی کشور عراق بویژه در صنایع مرتبط با نفت، گاز وپتروشیمی استفاده کنیم.

انتهای پیام

کد N673495

وبگردی