چین در پی احیای اقتصاد قاره آسیا/کمک مالی به کشورهای حاشیه جاده ابریشم

سیاسی

یک رسانه چینی از سرمایه گذاری چین در حوزه جاده ابریشم و تلاش این کشور برای توسعه همکاریهای صنعتی و زیرساخت های بازرگانی در اقتصاد قاره آسیا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چاینا دیلی در گزارشی با اشاره به تصمیم دولت چین برای احیای جاده ابریشم به نماد سنتی گردشگری و جذب گردشگران بسیار به این مناطق گزارش داد که پکن در پی سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری در زیر ساخت ها، حوزه گردشگری و صنایع وابسته به آن و همچنین ارائه کمک های مالی مورد نیاز به کشورهای حاشیه جاده ابریشم است.

این رسانه چینی در ادامه با پرداختن به اظهارات «بای آینگ» معاون فرماندار استان «شاآنشی» از سرمایه گذاری پنج میلیارد یوانی (معادل 804 میلیون دلار) چین در بخش گردشگری خبر داد.

چاینا دیلی با اشاره به عبور هزار و 600 کیلومتر از جاده ابریشم از استان شاآنشی می نویسد مقامات این استان در پی سرعت بخشیدن به شبکه حمل و نقل خود بوده و در پنج سال آتی استان «گانسو» به نقاط مهم کشور، شهرها، شهرستان ها و جاده های اصلی مرتبط می شود.

در همین رابطه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین بر لزوم همکاری کشورهای آسیایی در طرح احیای جاده ابریشم تاکید کرده و اعلام کرده است که چین قصد دارد جاده ابریشم را که در گذشته های بسیار دور شاهراه ارتباطات سیاسی و تجاری بین چین با جهان بود، احیا کند و به این منظور صندوق سرمایه گذاری به ارزش 40 میلیارد دلار ایجاد می کند.

رئیس جمهوری چین پیشتر در دیدار با مقامات کشورهای پاکستان، بنگلادش، لائوس، مغولستان، میانمار، کامبوج و تاجیکستان اعلام کرده بود: از گذشته تاکنون، ارتباط آرزوی جامعه بشری بوده و جاده ابریشم نمونه بارزی در این زمینه است، مردم کشورهای آسیا را باید پیشگام این ارتباطات دانست. با توجه به تغییرات جوامع و اصلاحات آن، کشورهای آسیایی باید برای جستجوی توسعه جدید اقتصادی و برتری باهم تلاش کنند.

رئیس جمهوری چین در این دیدار که در حاشیه نشست سران کشورهای سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اپک) در پکن انجام شد، پروژه احیای جاده ابریشم را در راستای تلاش چین برای گسترش همکاری های تجاری با هدف بهبود توانمندی اقتصادی آسیا دانست.

این در حالی است که اخیرا رئیس جمهوری افغانستان با سفر به پکن چند توافقنامه همکاری را با دولت چین به امضا رساند. بر این اساس موضوع همکاری دو کشور در احیای مجدد جاده ابریشم از جمله موضوعات مورد گفتگو بین مقامات چین و افغانستان بوده است.