مفتح در نشست خبری عنوان کرد:

پیش‌بینی رشد 4 درصدی سرمایه‌گذاری در بودجه 94

سیاسی

سخنگوی کمیسیون تلفیق از رشد اقتصادی 2.5 درصدی و نرخ رشد سرمایه‌گذاری 4 درصدی در بودجه 94 خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 94 کل کشور در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اشاره به جزئیات جلسه روز گذشته این کمیسیون گفت: پیش‌بینی می کنیم گزارش کمیسیون‌های تخصصی تا پایان هفته به کمیسیون تلفیق ارائه شده و این کمیسیون از روز شنبه 27 دی ماه تا 8 بهمن ماه به بررسی بودجه بپردازد.

وی ابراز امیدواری کرد که کمیسیون تلفیق بتواند بدون تمدید زمان، در موعد مقرر بررسی بودجه را به اتمام برساند.

نماینده مردم توسرکان با اشاره به شاخصه های تدوین شده در بودجه سال 94 گفت: بر اساس مدل اقتصادی که دولت در لایحه بودجه 94 در نظر گرفته است، صادرات نفت خام یک میلیون بشکه، صادرات میعانات 300 هزار بشکه، فروش میعانات گازی به پتروشیمی ها 120 هزار بشکه و در مجموع 1.5 میلیون بشکه صادرات با فرض قیمت 72 دلار پیش‌بینی شده است که از منابع حاصل از آن 20 درصد به صندوق توسعه ملی واریز و 14.5 درصد نیز سهم شرکت ملی نفت است و 65.5 درصد در بودجه هزینه خواهد شد.

مفتح رشد اقتصادی 2.5 درصدی و نیز رشد 4 درصدی نرخ سرمایه گذاری را در لایحه بودجه 94 پیش بینی کرد و گفت: علاوه بر این نرخ تورم 14 درصد و نرخ رشد نقدینگی 17 درصد پیش بینی شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به بودجه 93 کل کشور عنوان کرد: در بودجه 93، 211 هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده که محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور معتقد است از این رقم 180 هزار میلیارد تومان محقق می شود و از 180 هزار میلیارد تومان فوق، 149 هزار میلیارد تومان سهم هزینه سال 93 و حدود 143 هزار و 800 میلیارد تومان آن تخصیص خواهد یافت.

نماینده توسرکان ادامه داد: سهم تخصیص بودجه عمرانی هم بالغ بر 29 هزار میلیارد تومان بوده، با این فرض که اعتبارات عمرانی استانی هم صددرصد تخصیص یابد.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این اعتبارات تبصره 22 ماده 180 برنامه تنظیم توسعه پنجم توسعه صددرصد

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این اعتبارات تبصره 22 ماده 180 برنامه پنجم توسعه هم صددرصد پرداخت می‌شود با این حال بودجه 93 نیازی به اصلاح یا متمم نخواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره انقباضی یا انبساطی بودن بودجه 94 نیز گفت: بودجه سال 93 حدود 211 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که این رقم در سال 94 به 224 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که نشان می‌دهد از بعد هزینه‌های جاری لایحه انقباضی نیست ضمن اینکه برخی افزایش‌ها هم مطرح است که کمیسیون تلفیق باید با توجه به اهداف اقتصاد مقاومتی ارقام بودجه را تنظیم کند.