رئیس جمهور/3/: دوران تهدید و تحریم ایران سپری شده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رییس جمهور کشورمان در ادامه سخنانش گفت: ما در این مسیر اولین گامی که برداشتیم این بود که تحریمی را که بر ضد ملت ایران ظالمانه وضع شده بود و به طور طبیعی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تأثیرگذار بود با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری بشکنیم و ما این راه را برای برداشتن کامل تحریم‌ به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد و تمام ملت ایران خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه این ملت هستند.

وی گفت: من به همه آنهایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است در این مسیر به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می‌کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است و هر مقدار گروه 1+5 و مذاکره کنندگان در برابر ایران راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد.

رئیس جمهور با بیان این‌که ما با منطق و استقلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد، گفت: به حول و قوه الهی در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و این راه را پیگیری می‌کنیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با مورد توجه قرار دادن موضوع کاهش بهای نفت، اظهار کرد: می‌دانید مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان باز کرده‌اند موضوع کاهش قیمت نفت است. اگرچه امروز قیمت نفت نسبت به ماه‌های قبل به حدود نصف کاهش پیدا کرده است اما آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی کشورها طراحی کرده‌اند بدانند پشیمان خواهند شد و این راه برای آنها قابل ادامه نیست. ضمن این‌که اگر ایران از کاهش قیمت نفت ضرر می‌کند، کشورهای تولیدکننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

وی افزود: آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشور عربستان 80 درصد بودجه سالانه‌اش به فروش نفت وابسته است و 90 درصد صادرات این کشور مربوط به فروش نفت خام می‌باشد. همچنین کویت 95 درصد بودجه‌اش به نفت وابسته است و حدود 95 درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام می‌باشد.

روحانی گفت: این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از لحاظ بودجه امسال فقط 33 درصد به نفت وابسته است و در دولت یازدهم در سال 93 کمترین وابستگی به نفت در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌شود و به طور کلی 1 درصد بودجه ما وابسته به فروش نفت است. ضمن این‌که راه جبران این کاهش را پیش‌بینی کرده‌ایم وبا کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی راه های موردنظر را پیش‌بینی می‌کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از لحاظ صادرات فقط 60 درصد صادرات ما مربوط به نفت می‌باشد در حالی که بقیه صادرات ما غیرنفتی است و ما امسال به حول و قوه الهی صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد.

روحانی با بیان این‌که ایران تحت فشار کاهش قیمت قرار نخواهد گرفت، تأکید کرد: همان‌طور که این ملت بزرگوار در برابر انواع توطئه‌ها و مشکلات با وحدت و ایستادگی عبور کردند، در برابر این توطئه هم عبور می‌کنند و کاهش قیمت نفت برای مدت طولانی نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

وی تأکید کرد: ملت بزرگ ایران همچون گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی و رونق در زمینه اقتصاد و همچنین رشد حرکت خواهد کرد و اگر تمام کارگاه‌های تولیدی کشور اعم از بخش خصوصی و دولتی تلاش کنند و هر ماه 1 درصد به تولید خود اضافه کنند و در واقع در ماه بتوانیم 1 درصد تولید را افزایش دهیم رشد اقتصادی ما بالاتر از 8 درصد خواهد بود و این کار از دست ملت ما به خوبی برمی‌آید و این برنامه‌ریزی و همت و تلاش و کوشش می‌خواهد.

روحانی در ادامه علاوه بر این‌که بوشهر را سرزمین تولید برق اتمی و مرکز تولید انرژی کشورمان خواند، گفت: ما به بوشهر، بندرگاه بوشهر، مردم بوشهر و استعداد این مردم همچنین عسلویه و خارک و جای جای این سرزمین به عنوان سرزمین توسعه و حرکت افتخار می‌کنیم.

ادامه دارد...

کد N673339