اینترپل حکم بازداشت یانوکوویچ و مقامات سابق اوکراین را صادر کرد

سیاسی

پلیس بین الملل طی حکمی دستور بازداشت رئیس جمهور سابق اوکراین را به اتهام سرقت دارییهای کشور صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک کمیسیون ویژه اینترپل، «ویکتور یانوکوویچ» رئیس جمهور پیشین اوکراین، پسر او اولکساندر یانوکوویچ، میکولا آزاروف، نخست وزیر پیشین، و سایر مقامات بلند پایه پیشین اوکراین را در فهرست مجرمان قرار داده است.

«ویکتور یانوکوویچ» ۶۴ ساله که به سرقت دارایی‌ های کشور و اختلاس متهم شده، فوریه سال گذشته به دنبال اعتراضات گسترده‌ای که به سرنگونی دولت او منجر شد از اوکراین گریخت. یانوکوویچ از آن زمان در روسیه زندگی می‌ کند. وی و بعضی اعضای خانواده‌ اش به انباشتن ثروت هنگفتی در دوران ریاست جمهوری او متهم شده‌ اند.

اولکساندر، یکی از پسران یانوکوویچ که دندانپزشک بود در معاملات ذغال سنگ ثروتی نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار اندوخته بود. اوکراین در فهرست شفافیت بین‌ المللی از ۱۷۷ کشور، در رده ۱۴۴ قرار دارد.

در همین رابطه رسانه های روسی اعلام کردند که دولت روسیه در صورت دریافت این حکم آماده است به درخواست اینترپل رسیدگی کند. یک منبع مطلع روز دوشنبه به این خبرگزاری گفت روسیه آماده رسیدگی به درخواست استرداد ویکتور یانوکوویچ و بستگان اوست.

این منبع افزود: در صورت دریافت چنین درخواستی از سوی مقامات رسمی، روسیه این تقاضا را بر اساس قوانین بین‌الملل و داخلی کشور بررسی می‌کند. با این حال درخواست استرداد به احتمال زیاد رد خواهد شد.

او افزود به نظر مقامات روسیه در حکم پیگرد قضایی رهبران پیشین اوکراین انگیزه‌ های سیاسی آشکاری وجود دارد. بر اساس قوانین بین‌ المللی و داخلی روسیه، اشخاصی که با انگیزه‌ های سیاسی مورد پیگرد قضایی قرار بگیرند نمی‌توانند به کشورهای دیگر مسترد شوند.

در همین رابطه «آرسن آواکوف» وزیر کشور اوکراین روز دوشنبه در فیسبوک نوشت: افرادی که در فهرست متهمان بین المللی با هشدار قرمز و به منظور بازداشت و استرداد به اوکراین قرار دارند عبارتند از: ویکتور فیودورویچ یانوکوویچ، اولکساندر ویکتورویچ یانوکوویچ، میکولا یانوویچ، رایسا واسیلییونا بوگاتیروا، وای وی کولوبوف، وزیر دارایی پیشین اوکراین، و جی بیتزوکون، رییس پیشین شرکت مخابرات اوکراین.