نبیل العربی در راس هیاتی عربی در لبنان و تاکید بر مقابله با تروریسم

سیاسی

دبیرکل اتحادیه عرب طی سفر خود به لبنان اعلام کرد که براساس یک طرح فراگیر برای مقابله با تروریسم با مقامات لبنانی توافق کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت المناره، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در سفر خود به همراه هیات وزیرانی از اتحادیه عرب به لبنان و پس از برگزاری نشستی با وزیر خارجه لبنان اظهار کرد: مقابله با تروریسم باید از سوی تمامی کشورها باشد نه فقط اتحادیه عرب و طرح فراگیری که به این منظور بر سر آن توافق صورت گرفت تنها از نظر نظامی نبود بلکه از جهات مختلف فکری، امنیتی، فرهنگی، دینی و رسانه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

نبیل العربی ضمن ابراز امیدواری به انتخاب هرچه سریعتر رئیس جمهور لبنان اعلام کرد که در مورد تمام مسائل کلی مربوط به این طرح که در این نشست برگزار شد، توافق‌هایی صورت گرفت.

از سوی دیگر جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان اظهار کرد: پدیده تروریسم تمام کشورهای عربی و هویت و دین و فرهنگ ما را هدف خود قرار داده و جنگ امروز تنها جنگ بر سر یک دین نیست بلکه مخالفت با تمام ادیان آسمانی، اعتقادات و ارزش‌های انسانی است.

جبران باسیل با تاکید بر اینکه تنها راه حل بحران سوریه راه حل سیاسی است اظهار کرد که هیات وزیران اتحادیه عرب در این نشست همچنین به مسائلی از جمله موضوع آوارگان سوریه و بحران در این کشور پرداختند.

از سوی دیگر شیخ صباح جابر احمد صباح، وزیر خارجه کویت و از شخصت‌های برجسته هیات عربی در پیامی حمایت خود را از ثبات و امنیت لبنان و ارتش و دستگاه‌های امنیتی این کشور و کمک به آن‌ها در خصوص آوارگان سوری اعلام کرد.

وزیر خارجه کویت نیز با بیان اینکه کویت میزبان سومین نشست کشورهای اهدا کننده است، اظهار داشت: ما در کنار لبنان در مبارزه با تروریسم ایستاده‌ایم و اقدام جنایتکارانه در جبل محسن را محکوم می‌کنیم و آماده کمک به آوارگان سوری برای کاهش بار لبنان هستیم و امیدواریم کشورهای عربی در نشست ماه مارس سران عرب رئیس جمهور لبنان نیز حضور داشته باشد.

هیات وزیران اتحادیه عرب در سفر خود به لبنان با دیگر مقامات لبنانی از جمله تمام سلام نخست وزیر این کشور و نبیه بری رئیس پارلمان دیدار کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب در پی سفر خود به لبنان برای همبستگی با دولت و مردم این کشور به منظور توقف جنگ و خشونت در شهرهای سوریه و ارسال کمک به افراد آسیب دیده مذاکراتی را برگزار می‌کند.

به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، قاسم الخطیب، مدیر دفتر ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که ائتلاف به همراه دیگر طرف‌های مخالف سوری که در پی راه حلی برای حل بحران کنونی سوریه هستند قرار است در 22 و 23 ژانویه نشستی را در قاهره برگزار کنند.

قاسم الخطیب افزود: این نشست با نظارت مصر و به منظور یکسان سازی دیدگاه‌ها و با مشارکت طرف سوری و بدون مداخله هیچ طرف دیگری در شورای امور خارجه مصر برگزار خواهد شد.

مدیر دفتر ائتلاف مخالفان سوریه در خصوص شخصیت‌های شرکت کننده در این نشست اظهار کرد که این نشست یک کمیته مقدماتی است که برای آن مسائل لجستیکی اهمیت بالایی دارد و در آن هشت تن از اعضای ائتلاف مخالفان و هیات هماهنگی و شخصیت‌های ملی مخالف حضور دارند اما در خصوص نام آن‌ها هیچ توضیحی نداد چرا که به گفته‌ وی این کمیته، کمیته ویژه‌ای است و امکان فاش کردن اسامی اعضای شرکت کننده در آن وجود ندارد.

وی در خصوص محور مذاکرات این نشست گفت: شخصیت‌های ملی و تشکل‌های سیاسی که با هم توافق نظر دارند در این نشست حضور خواهند داشت تا قدرت را از نظام استبدادی به یک کشور دموکرات منتقل کنند و با توافق بر سر یک طرح ملی و به دور از افراطی گرایی جامعه سوریه را به کشوری بهتر از قبل تبدیل کنند.

انتهای پیام

کد N673274