نگرانی دیده‌بان حقوق بشر از وضعیت پاکستان و چشم‌پوشی آمریکا

دیده‌بان حقوق بشر خطاب به آمریکا تاکید کرد، با افزایش همکاری‌های امنیتی میان واشنگتن و اسلام آباد، آمریکا نباید "وضعیت حقوق بشری اسفناک پاکستان" را نادیده بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا باید برای رهبران پاکستانی روشن کند که محاکمه غیرنظامیان در دادگاه نظامی و اجرای حکم اعدام برخلاف قوانین بین‌المللی است و به وجهه پاکستان لطمه می‌زند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پس از حمله خونین طالبان به مدرسه نظامی پیشاور که منجر به کشته شدن بیش از 130کودک و معلم شد، عقب گرد جدی در وضعیت حقوق بشر پاکستان رخ داده است. واکنش‌های ناقض حقوق اولیه به خصومت‌های شبه نظامیان غیر موثر است و تنها به سوء استفاده بیشتر شبه نظامیان می‌انجامد.

طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر، دولت پاکستان از حمله طالبان به پیشاور به عنوان "توجیهی" برای تدابیر ضد تروریستی شدید و جسورانه استفاده می‌کند. علاوه بر این دیده‌بان حقوق بشر به اصلاحیه قانون اساسی در هفتم ژانویه اشاره کرد که طبق آن مظنونان مرتبط با تروریسم می‌توانند در دادگاه‌های نظامی محاکمه شوند و نیز ممنوعیت اعدام در این کشور لغو شد.

این گروه حقوق بشری همچنین نگرانی خود را از اجرای "قانون حفاظت از پاکستان" اعلام کرد چرا که به گفته آن‌ها قانون مذکور موجب سرکوب بیشتر اعتراضات صلح آمیز، آزادی بیان، نقض استانداردهای بین‌المللی و سرکوب معترضان می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به وزیر خارجه آمریکا درخواست کرد که واشنگتن به مشکلات جدید و قدیمی وضعیت حقوق بشری پاکستان رسیدگی کند و رهبران اسلام آباد را برای لغو حکم اعدام و توقف حملات علیه اقلیت‌های دینی متقاعد کند.

انتهای پیام

کد N673124