در گفت‌وگو با ایسنا

یک روزنامه‌نگار افغان: دولت وحدت ملی تنها در صورت تقسیم قدرت مساوی معنا خواهد داشت

سیاسی

مدیر مسوول روزنامه ماندگار افغانستان گفت: تاخیر در معرفی کابینه افغانستان به نوعی به دلیل درگیری بر سر کسب قدرت بود زیرا دولت وحدت ملی تنها در صورت تقسیم قدرت مساوی معنا خواهد داشت.

محمد حکیم نظری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به شکل گیری دولت وحدت ملی در افغانستان خاطرنشان کرد: شکل گیری دولت وحدت ملی در این کشور تنها گزینه‌ مطرح طی چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور بود که می‌توانست فغانستان را از بحران نجات بدهد.

او ادامه داد: با توجه به این که تقلب گسترده‌ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری افغانستان تنش زیادی را در این کشور ایجاد کرده بود، تشکیل دولت وحدت ملی نه تنها مورد توافق دو نامزد نهایی انتخابات قرار گرفت بلکه نهادهای سیاسی افغانستان، نهادهای بین‌المللی و کشورهای همسایه از جمله ایران نیز به این امر اتفاق نظر داشتند.

مدیر مسوول روزنامه ماندگار با بیان این که تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان در کنار فرو نشاندن بحران سیاسی در کشور باعث تضعیع حقوق بخشی از افغان‌ها شد، گفت: با این وجود مردم تشکیل دولت وحدت ملی را غنیمت می‌شمارند ولی متاسفانه اختلاف‌های پس از انتخابات بر معرفی کابینه سایه افکنده است. البته در مورد تاخیر در معرفی اعضا کابینه دولت جدید، باید بگویم که این تاخیر هم از تحولات داخلی نشات می‌گیرد و هم در موضع‌گیری‌های کشورهای خارجی که به نوعی در افغانستان حضور دارند یا با این کشور در ارتباط هستند، ریشه دارد و نباید فراموش کرد که کشورهای همسایه افغانستان هم نگاه‌شان به شکل گیری کابینه در این کشور معطوف است.

نظری ادامه داد: تاخیر در معرفی کابینه افغانستان به نوعی به دلیل درگیری بر سر کسب قدرت بود چرا که طبق توافق نامه سیاسی شکل گیری دولت وحدت ملی قرار است قدرت در این کشور به طور مساوی بین دو راس یعنی رییس‌جمهور و رییس اجرایی تقسیم شود.

وی گفت: تیم ریاست جمهوری افغانستان متشکل از تیم نامتجانس از گروه‌های مختلف سیاسی است که از نظر فکری نیز با هم سازگاری ندارند و پس از امضای توافق‌نامه سیاسی دچار اختلاف شدند و در نتیجه اختلاف درون تیم ریاست جمهوری آن‌ها نتوانستند بخشی از کابینه که مربوط به خودشان می‌شود را تکمیل کرده و وزیران مورد نظرشان را تعیین کتند. در هر صورت بحث اصلی دولت ملی بر سر تقسیم 50_50 قدرت است که اگر این امر صورت نگیرد مفهوم درست وحدت‌ ملی در افغانستان حداقل در چارچوب‌هایی که برای خودمان ترسیم کردیم به دست نخواهد آمد.

میر مسوول روزنامه ماندگار افغانستان در رابطه با رعایت حقوق زنان در دولت افغانستان و توجه به این موضوع گفت: بحث رعایت حقوق زنان از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی اشرف غنی بود. البته دکتر عبدالله هم کم‌تر از او بر حضور سیاسی زنان در جامعه تاکید نداشت. حتی امروز هم که بحث شکل گیری کابینه و تقسیم قدرت درمیان است هر دو طرف باز هم ادعای حضور زنان در کابینه را دارند.

وی ادامه داد: اشرف غنی اخیرا اعلام کرده است که حضور زنان در مجلس افغانستان را باید به بیش‌تر از 4 کرسی برسانیم و به طور کل این اقدام حرکتی مثبت در جهت حفظ حقوق زنان خواهد بود.

نظری در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با این که آیا در نبود نیروهای نظامی خارجی، نیروهای امنیتی افغانستان قادر به مهار حملات گروه‌های تندرو از جمله طالبان هستند یا خیر؟ گفت: خوشبختانه نیروهای امنیتی افغانستان در وضعیت خوبی قرار دارند و در صورتی که تجهیز و تامین مالی شوند در نبود نیروهای خارجی می‌توانند در مقابل طالبان یا هر گروه تروریستی دیگر ایستادگی کنند ولی اگر کشورهای خارجی به توافق‌های انجام شده با این کشور پشت پا بزنند و در جهت تامین مالی و تجهیز نیروهای امنیتی افغان کاری نکنند، قطعا نیروهای ما با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

او ادامه داد: افزایش حملات طالبان در افغانستان لایه‌های متفاوتی دارد. طالبان در افغانستان موضوعی بسیار پیچیده است که در تحلیل بازی‌های کلانی که در آینده نزدیک در منطقه شکل می‌گیرد قابل بررسی است زیرا حوزه امنیتی افغانستان امروز از مرز طالبان خارج شده و به عنوان ابزار کم مصرف در اختیار همه بازیگرانی که در افغانستان دخالت دارند قرار گرفته است و به گسترده و پیچیدگی ابعاد حملات انتحاری و ناامنی در افغانسان منجر شده است.

میر مسوول روزنامه ماندگار در مورد روابط افغانستان و پاکستان برای مقابله با طالبان، گفت: روابط افغانستان و پاکستان در قبال طالبان پس از حمله‌ای که توسط طالبلان در یکی از مدارس ارتش پاکستان در پیشاور صورت گرفت در حقیقت پاکستان را تحت فشار ملی قرار داد و در واقع دولت پاکستان تا فروکش کردن احساسات شدید در جامعه موضع‌گیری موقت انجام داد.

انتهای پیام

کد N672623