نگرانی از ناکارآمدی پلیس افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

افغانستان,فساد

به دنبال خروج نیروهای آمریکایی و غربی از افغانستان و همزمان با افزایش نگرانی‌های امنیتی، دفتر بازرس ویژه بازسازی افغانستان (SIGAR) امروز (دوشنبه) اعلام کرد که، پلیس افغانستان با وجود بیش از 13 سال حضور نیروهای خارجی و میلیاردها دلار کمک بین المللی قادر نیست تا به شکل مناسب پرسنل خود را مدیریت و حقوق آنها را پرداخت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، دفتر بازرس ویژه بازسازی افغانستان (SIGAR)، یکی از بخش‌های مستقل دولت آمریکا در بررسی جدید آورده است: واشنگتن، سازمان ملل و ناتو نیز مسوولیت کمبود برای رفع ضعف‌های وزارت کشور افغانستان در مدیریت واحدهای پلیس سراسر این کشور را به عهده دارند.

این نهاد ناظر آمریکایی در گزارش خود هشدار داد: در حال حاضر همزمان با کاهش حضور غرب در افغانستان، توانایی کشورهای اهداکننده نیز برای نظارت مناسب بر نیروهای امنیتی این کشور کاهش خواهد یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: خطر بزرگی وجود دارد مبنی بر اینکه اگر این مشکلات حل نشود، بخش اعظم کمک سالیانه 300 میلیون دلاری دولت آمریکا برای پرداخت حقوق افسران پلیس افغانستان به هدر رفته و یا از آن سوءاستفاده شود.

با گذشت بیش از 13 سال از آغاز ماموریت بین‌المللی در افغانستان، نیروهای اندک آمریکایی و ناتو که پس از سال 2014 میلادی در این کشور مانده‌اند بر حمایت از پلیس و سربازان در مبارزاتشان علیه طالبان تمرکز کرده‌اند.

تا سال 2017 میلادی آمریکا تنها تعداد بسیار کمی از نیروهای خود را در افغانستان باقی می‌گذارد که به سفارت این کشور در کابل ملحق می‌شوند.

با توجه به ناکامی نیروهای امنیتی عراق برای متوقف کردن پیشروی‌های شبه‌نظامیان داعش، رفع ضعف‌های پلیس افغانستان ضرورت پیدا کرده است.

این نهاد آمریکایی در بررسی خود آورده است: مشکلات مدیریت پلیس افغانستان که تعداد افسران آن به 153 هزار تن می‌رسد، شامل ضعف مقامات پلیس برای استفاده درست از سیستم‌های الکترونیکی و دیگر سیستم‌های است که رسیدن درست حقوق‌ به دست نیروها را تضمین می‌کند. به طورمثال پلیس افغانستان به طور صحیح از کارت‌های شناسایی صادر شده برای هر سرباز در بخش رهگیری پرسنل استفاده نمی‌کند. بدتر آنکه مقامات کارت‌های شناسایی نیروهایی را که از پلیس جدا شده‌اند را ضبط و مصادره نمی‌کند و تقریباً 150 هزار کارت بی‌اعتبار در گردش وجود دارد.

رهگیری نامناسب پرسنل می‌تواند ضعف پلیس در فشار گسترده در موسسات دولتی این کشور را تشدید کند. در حالی که ارتش افغانستان در بین بسیاری از افغان‌ها از شهرت خوبی برخوردار است، پلیس مشکلات بسیاری دارد.

انتهای پیام

کد N672393