آسوشیتدپرس: هم‌پیمان اصلی عراق در مقابله با داعش ایران است نه آمریکا

سیاسی

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: از منظر اغلب مردم عراق اصلی‌ترین هم‌پیمان کشورشان برای مقابله با داعش ایران است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از نظر اغلب مرم عراق بهترین هم‌پیمان این کشور در مقابله با نیروهای داعش نه آمریکا و ائتلاف جهانی موسوم به مقابله با داعش، بلکه ایران است که مانع حمله این گروه تندرو به بغداد شد.

ایران با کمک به دولت عراق برای رفع نیازهایش در مبارزات زمینی مسوولیت دفاع از عراق را به عهده گرفته است و فرماندهان سپاه قدس ایران در حال آموزش نیروهای عراقی هستند و در واقع به رهبران نیروهای این کشور تبدیل شده‌اند؛ این در حالی است که مردم عراق معتقدند آمریکا تنها خواهان کمک به کردهاست و حملات هوایی این کشور به نیروهای کرد کمک کرد تا با دفاع از اربیل این شهر را از تصرف به دست نیروهای تندرو داعش نجات دهند.

هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر که یک گروه برجسته و قدرتمند در عراق محسوب می‌شود و روابط خوبی با ایران دارد در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی گفت که عراق دهه‌هاست قربانی سیاست‌های غلط آمریکا در خاورمیانه بوده است. هم‌چنین پیشاهنگان گروه‌های افراط‌گرا در منطقه در گذشته از حمایت‌های آمریکا بهره می‌برد.

او در ادامه گفت: ترس ما این است که هدف ائتلاف موسوم به مقابله با داعش به رهبری آمریکا کنترل کردن آن باشد نه نابودی‌اش.

علاوه بر این، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق در سفر هفته گذشته‌اش به پایتخت ایران گفت که کمک‌های این کشور برای مقابله با داعش یک ضرورت استراتژیک برای عراق است.

استوارت جونز، سفیر آمریکا در عراق در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس اذعان کرد که ایران نقشی مهم در مبارزات علیه داعش بازی می‌کند. اما ایران و آمریکا هیچ همکاری مشترکی با یکدیگر در این زمینه ندارند.

وی تصریح کرد: ایران یک همسایه مهم برای عراق است و طبیعی است که دو کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند. ایرانی‌ها با نیروهای امنیتی عراق گفت‌وگو می‌کنند. ما نیز با نیروهای امنیتی عراق گفت‌وگو کنیم و هر دو برای انجام عملیات مقابله به آن‌ها اعتماد می کنیم.

هم‌چنین ژنرال دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیش از این نقش ایران در عراق را مثبت ارزیابی کرده و گفته بود: آمریکا به دقت روابط میان ایران و عراق را تحت نظر دارد.

انتهای پیام

کد N672091