آنکارا مدعی فرار مظنون حملات پاریس به سوریه شد

ایرنا نوشت:

'مولود چاوش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه در آنکارا گفت: 'حیات بومدین' یکی از مظنونان اصلی حملات تروریستی اخیر در پاریس از طریق این کشور به سوریه فرار کرد.
به گزارش ایرنا، وی در گفت و گو با میز 'ادیتور' خبرگزاری آناتولی، این مطلب را عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در دنیا در مبارزه با تروریسم، عزم راسخی دیده نمی شود، مدعی شد ترکیه با هر نوع تروریسم مخالف است.

وزیر خارجه ترکیه موضوع پیکارجویان خارجی را که در سوریه و عراق به گروههای تکفیری می پیوندند، مساله بسیار مهم توصیف کرد و گفت: ترکیه در این زمینه همکاری لازم را با کشورها دارد و موضوع سفر حیات بومدین یکی از مظنونان حمله تروریستی اخیر در پاریس را به اطلاع مقامات فرانسه رسانده است.

او گفت: حیات بومدین در دوم ژانویه جاری به ترکیه آمده و در منطقه 'کادی کوی' استانبول در هتلی اقامت گزیده سپس در هشتم ژانویه به سوریه رفته است.

چاوش اوغلو گفت: این اطلاعات با تعقیب مکالمات تلفنی نامبرده در ترکیه روشن شده است.

حیات بومدین از مظنون اصلی حملات اخیر است که پلیس همچنان به دنبال اوست

حیات بومدین 26 ساله که احتمال داده می شود دوست دختر 'امدی کولیبالی' بوده، مظنونی است که پیش از این پلیس به ظن دست داشتن در حملات اخیر در تعقیب او بود.

فرد مسلحی که مظنون به کشتن چهار نفر و گروگان گرفتن چند نفر دیگر در فروشگاهی یهودی در شرق پاریس بود، امدی کولیبالی 32 ساله معرفی شده است. پلیس فرانسه می گوید او همان کسی است که روز پنجشنبه یک مامور پلیس زن را هم در پایتخت کشت.

ابتدا اعلام شد حیات بومدین مظنون به دست داشتن در تیراندازی و قتل یک مامور پلیس زن در روز پنجشنبه در پاریس است.

اما در نهایت مقام های فرانسوی اعلام کردند که حیات بومدین در زمان حملات پاریس، احتمالا در ترکیه بوده و بعد از آن هم گزارش هایی از سفر او به سوریه برای پیوستن به داعش منتشر شد.

به گفته دادستان کل فرانسه، بومدین در سال 2014 بیش از 500 تماس تلفنی با همسر شریف کواشی داشته است.

4949

کد N671921