معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه:

قرار دادن اسلام مقابل حقوق بشر انحرافی دردناک است

حقوق بشر,قوه قضاييه

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: قرار دادن اسلام مقابل حقوق بشر یک انحراف بسیار دردناک است که غربی‌ها می‌خواهند آن را در افکار جامعه جهانی ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غریب آبادی طی سخنانی در مراسم رونمایی از سند نقض حقوق بشر در آمریکا که در دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار کرد: مدعیان حقوق بشر کاری کردند که وقتی اسم حقوق بشر بیاید افراد فکر کنند فقط چند کشور به فکر حقوق بشر هستند که این ظلم بزرگی است. در زمینه انرژی هسته‌ای هم کاری کردند که وقتی اسم آن می‌آید سلاح هسته‌ای به ذهن متبادر می‌شود و این هم ظلم بزرگی است.

وی با بیان اینکه پس از کشتار ده‌ها میلیون نفر در جنگ‌های جهانی بحث حقوق بشر در غرب مطرح شد، افزود: 14 قرن پیش که دین مبین اسلام به بشر عرضه شد این دین جایگاه رفیعی برای انسان و کرامت انسانی قائل شد. حقوق بشر در اسلام ذاتی است اما در غرب بر اساس قراردادها مطرح می‌شود؛ لذا قرار دادن اسلام در مقابل حقوق بشر یک انحراف بسیار دردناک است که می‌خواهند آن را در افراد جامعه جهانی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: ما اولا باید دستاوردهای خودمان در کشور را بیان کنیم و از طرف دیگر نگاهی به وضعیت حقوق بشر در سایر کشورهای جهان بیاندازیم تا تبلیغات دروغینی که راه انداخته‌اند افشا شود.

غریب آبادی گفت: در فصل سوم قانون اساسی کشور ما که ناظر بر حقوق ملت است در بیش از 20 اصل به حقوق اساسی شهروندان پرداخته شده است. قانون اساسی ما پیشرفته‌ترین قانون در زمینه حفظ حقوق شهروندی است و این قانونی است که در جمهوری اسلامی ایران اجرا می‌شود. همچنین ما در مجلس شورای اسلامی کمیسیون اصل 90 را داریم. ستاد حقوق بشر مرکب از 8 وزیر، دادستان کل و رئیس دیوان عالی را داریم که بر حقوق شهروندی در داخل و خارج از کشور نظارت دارد. حال باید پرسید کدام کشور این همه ساختار برای حفظ حقوق بشر دارد؟

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اظهار کرد: حقوق بشر یک مفهوم بسیار جامع است اما غربی‌ها صرفا آن را به سمت حقوق سیاسی منحرف می‌کنند. ما در جمهوری اسلامی اگر به حقوق سیاسی شهروندان توجه داریم قطعا به حقوق اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آنها نیز توجه داریم.

وی گفت: در حال حاضر 6 هزار نشریه، بیش از 120 خبرگزاری و سایت و چندین روزنامه مجوز گرفته‌اند. کدام کشور این همه رسانه دارد؟ ضمن این که رسانه‌های غربی از خط قرمزی که برایشان تعیین شده نباید عبور کنند ولی رسانه‌های ما تقریبا آزادند.

غریب‌آبادی گفت: قضات در بسیاری از کشورها توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شوند، در حالی که در جمهوری اسلامی قوه قضاییه مستقل است تا قضات بتوانند به خوبی احقاق حق مردم را انجام دهند.

وی اظهار کرد:‌ در همین منطقه کشورهایی هستند که هیچ گاه انتخابات نداشتند، ولی مدعیان حقوق بشر سکوت می‌کنند. ما 17 هزار شهید ترور داریم ولی کشورهای غربی راجع به این موضوع صحبتی نمی کنند. آنها که می‌گویند از حقوق مردم ایران می‌خواهند دفاع کنند، نقض حقوق مردم در نتیجه تحریم‌ها را چگونه پاسخ می‌دهند؟

وی از نقض حقوق سیاه پوستان در آمریکا، کشته شدن 2 هزار و 700 زن و کودک در غزه و اقدامات داعش در منطقه به عنوان سه مورد نقض گسترده حقوق بشر در سال 2014 یاد کرد و گفت:‌ ما اقدامات داعش و تکفیری‌ها در منطقه را با آمریکا و کشورهای غربی مرتبط می‌دانیم؛ زیرا اقدامات آنها با سیاست‌های این کشورها بسیار نزدیک است.

غریب‌آبادی در پایان گفت: به هر حال راهبرد ما انفعالی نخواهد بود، بلکه ما به سمت هنجار سازی در جامعه جهانی و پرچمداری در زمینه حقوق بشر حرکت خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N671582