معاون اموربین الملل ستادحقوق بشرقوه قضائیه مطرح کرد:

۳عرصه نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سال ۲۰۱۴/ دو راهبرد حقوق بشری ایران

سیاسی

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به سه مورد از نقض گسترده حقوق بشر توسط دولت آمریکا در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد و گفت:ایران نه از موضع تدافعی بلکه با راهبرد «هنجارسازی و پرچم داری»حرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم غریب آبادی معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مراسم رونمایی از دومین گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا که پیش از ظهر امروز در دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به نوع مواجهه دولت آمریکا و هم پیمانان غربی آن با مسئله حقوق بشر اظهار داشت: بزرگترین ظلم آمریکا و قدرت های جهانی این است که کاری کرده اند که هر جا صحبت از انرژی هسته ای و فناوری هسته ای می شود افکار عمومی جهان آن را مترادف با سلاح های هسته ای می دانند.

وی افزود: پدیده حقوق بشر به شکل امروزی بعد از کشتار میلیون ها انسان بیگناه در دو جنگ جهانی از سوی غربی ها، توسط خودشان مطرح شد؛ در حالیکه دین اسلام خیلی قبل تر از آن مسئله کرامت ذاتی انسان را مطرح کرده است نه کرامت بر مبنای قراردادهای اجتماعی

غریب آبادی با بیان اینکه با ساختارسازی های صورت گرفته حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران نهادینه شده است، خاطرنشان کرد: در فصل سوم قانون اساسی کشورمان با عنوان «حقوق ملت» در بیش از ۲۰ اصل موضوع حقوق شهروندی مطرح شده و در قوانین عادی نیز ساختارمند شده است؛ وجود ساختارهایی مانند کمیسیون اصل نود مجلس یا ستاد حقوق بشر قوه قضائیه که ۹ وزیر در آن حضور دارند از جمله این ساختارهاست.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با طرح این سئوال که کدام کشور تا این حد برای حفظ حقوق مردم ساختارسازی کرده است، ادامه داد: در بسیاری از کشورهای غربی تنها یک نهاد ملی که دولتی نیست و الزامی هم برای پیگیری همه مسائل ندارد، برای پیگیری حقوق شهروندی ایجاد کرده اند و البته کشورهای غربی مفهوم حقوق بشر را نیز تنها محدود به حقوق مدنی و سیاسی کرده اند و از مفاهیمی مثل حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی غفلت کرده اند.

وی با اشاره به وجود ۶ هزار نشریه و ۱۲۰ خبرگزاری و سایت دارای مجوز فعالیت در ایران، تصریح کرد: برخلاف آنچه تبلیغ می شود در کشورهای غربی، رسانه ها از خط قرمز ترسیم شده توسط دولت ها عبور نمی کنند در حالیکه در جمهوری اسلامی، رسانه ها تقریبا آزاد هستند.

چه کسی پاسخ ۱۷ هزار شهید ترور را در ایران می دهد؟

سفیر سابق ایران در هلند در ادامه، گفت: با همه این اوصاف باید دید که رفتار غربی ها در زمینه حقوق بشر با جمهوری اسلامی چگونه است و با هم پیمانان خودشان به چه صورت است. آیا تا به حال یک گزارش حقوق بشری در رابطه با برخی از کشورهای همسایه ایران و منطقه خلیج فارس منتشر شده است؟ غریب آزادی با اشاره به وجود ۱۷ هزار شهید ترور در جمهوری اسلامی و نیز خیل شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی، اظهار داشت: چه کسی جواب نقض حقوق ملت ایران را با این ترورها می دهد!؟ این در حالی است که نهادهای حقوق بشری غربی گاهی اوقات از صدور حکم برای یک مجرم در دادگاه های ایران عصبانی می شوند.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۴ میلادی شاهد ۳ گونه نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا بوده ایم، عنوان کرد: اولین مورد نقض حقوق سیاه پوستان بوده است که جرقه اعتراضات مردمی نسبت به آن با کشته شدن مایکل براون خورد؛ این در حالی بود که به دلیل نهادینه شدن نژادپرستی در آمریکا، وقتی که این اتفاق افتاد علاوه بر سیاه پوستان، سفید پوستان آمریکایی نیز در تظاهرات سیاه پوستان شرکت کردند.

غریب آبادی ادامه داد: دومین مورد نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا در سال گذشته میلادی مربوط به گزارش سنای آمریکا درباره اقدامات سازمان سیا در زمینه مبارزه با تروریسم بوده است.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به دستگیری گسترده برخی افراد با اتهام فعالیت های تروریستی و عدم تحقیق درباره صحت و سقم آن، گفت: گزارش ۶ هزار صفحه ای سنای آمریکا که تنها ۷ درصد آن را بعد از حدود ۲ سال و آن هم با اهداف خاص منتشر کرده اند موارد نقض حقوق بشر در داخل آمریکا و نیز در خارج از قلمرو این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: همزمان با گزارش سنا، کمیته مبارزه با شکنجه در سازمان ملل نیز وضعیت شکنجه در زندان های آمریکا را منتشر کرد که مغایر با تعهدات جهانی این کشور بوده است.

وام بلاعوض ۲۰۰ میلیون دلاری غربی ها به رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

غریب آبادی با اشاره به جنایات  رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا از این رژیم، گفت: بیش از ۲۷۰۰ زن و کودک بیگناه در بحران اخیر غزه کشته شده اند اما اینها نه تنها با رژیم صهیونیستی مقابله نکردند بلکه با ارسال سلاح و دادن وام های بلاعوض بیش از ۲۰۰ میلیون دلاری به این رژیم کمک کردند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به سومین مورد نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: جنایات داعش در منطقه ما که مرتبط با اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی است، نمونه دیگری از تلاش این کشور برای نقض حقوق بشر است.

وی با اشاره به انحراف های چندگانه رژیم ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش در رابطه با مقوله حقوق بشر، عنوان کرد: اولین انحراف آنها نسبت به مسئله حقوق بشر، نگاه ابزاری نسبت به این مقوله است که آن را برای کمک به سیاست خارجی خودشان دنبال کرده اند. همچنین رهیافت های دوگانه نسبت به حقوق بشر که بر اساس آن هر کشوری که در دایره آنهاست، مدافع حقوق بشر است و در مقابل کشورهای مستقل مانند ایران ناقض حقوق بشر هستند، دیگر انحراف آنهاست.

غریب آبادی، بی توجهی نسبت به تفاوت های فرهنگی در تبیین مقوله حقوق بشر را دیگر انحراف غربی ها در این زمینه خواند و گفت: ۱۹۳ کشور در صحنه جهان هستند که هر کدام فرهنگ خاص خودشان را دارند؛ نمی توان استانداردهای مدنظر چند کشور را به ۱۹۳ کشور تحمیل کرد.

وی همچنین نگاه امنیتی نسبت به مسئله حقوق بشر را دیگر انحراف آمریکا و غربیها در این زمینه خواند و خاطرنشان کرد: تاکنون شاهد چندین مورد دخالت نظامی در کشورهای مختلف به بهانه دفاع از مردم و حفظ حقوق بشر توسط آمریکایی ها بوده ایم که کشته های زیادی نیز برجای گذاشته است به گونه ای که در کشور لیبی زمانی که ناتو با حمایت آمریکا فقط برای یک هفته مستقر شد چندین برابر کشته های دوره قذافی از مردم لیبی کشته شدند.

جمهوری اسلامی با دو راهبرد «هنجارسازی و پرچم داری» در زمینه حقوق بشر حرکت خواهد کرد

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تاکید کرد: همان طور که مقام معظم رهبری فرموده اند اگر هر کشوری به خود اجازه دهد که در زمینه حقوق بشر صحبت کند قطعا آمریکا این حق را ندارد.

غریب آبادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق بشر خودش را در موضع تدافعی قرار نخواهد داد؛ ما مدعی هستیم و با دو راهبرد هنجارسازی و پرچم داری در زمینه حقوق بشر در سطح جهان حرکت خواهیم کرد.

وی در پایان تاکید کرد: تولیدات مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر می تواند برای وزارت امور خارجه و نیز برای هنرمندان و مستندسازان برای تولید آثار فاخر هنری در زمینه حقوق بشر بسیار قابل استفاده باشد.