دولت جدید سری‌لانکا درباره تلاش رییس جمهور سابق برای کودتا تحقیق می‌کند

دولت جدید سری‌لانکا اعلام کرده که درباره مساله تلاش رییس جمهور سابق برای کودتا به دلیل شکست در انتخابات چند روز پیش تحقیقات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس براساس گزارش‌ها ماهیندا راجاپاکسه، رییس جمهور سابق سری‌لانکا پس از آن که نتایج انتخابات ریاست جمهوری چند روز پیش این کشور نشان داد او در انتخابات شکست خورده قصد داشته با انجام کودتا همچنان در قدرت باقی بماند.

مانگالا ساماراویرا، سخنگوی میتریپالا سیریسنا، رییس جمهور جدید سری‌لانکا که پیروز انتخابات ریاست جمهوری پنج‌شنبه گذشته بود، اظهار داشت: تیم تحقیقاتی ویژه‌ای برای انجام تحقیقات درباره تلاش برای کودتا به مجرد تشکیل دولت جدید در سری‌لانکا تشکیل خواهد شد.

سامارا ویرا به خبرنگاران گفت: برخی می‌گویند که این انتقال قدرت در سری‌لانکا بسیار آرام انجام شده است اما واقعیت این‌طور نیست. مردم باید آنچه را که پشت صحنه اتفاق افتاد بدانند.

تا چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری سری لانکا اکثر گمانه‌زنی ها حاکی از پیروزی آسان راجاپاکسه به منظور رسیدن به دور سوم ریاست جمهوری در انتخابات بود اما در ماه نوامبر سیری‌سنا دوست سابق او و وزیر بهداشت دولتش از حزب حاکم کناره‌گیری کرد و اقدام به گردآوردن دیگر قانون‌گذاران کنار رفته از این حزب در اطراف خود کرد.

همچنین احزاب مخالف دولت و بسیاری از اعضای اقلیت های قومی در سری لانکا به حمایت از او روی آوردند و رقابت‌های انتخاباتی بسیار شدید شد. راجا پاکسه پس از پذیرفتن شکست روز جمعه دفتر و اقامتگاه ریاست جمهوری خود را ترک کرد و گفت‌که به رای مردم احترام می گذارد. با این حال سخنگوی رییس جمهور جدید سری‌لانکا اظهار کرد‌که راجا پاکسه تلاش داشته تا با استقرار ارتش و پلیس جلوی شمارش آرای انتخاباتی را بگیرد و این کار را پس از آنکه دریافته براساس نتایج اولیه شکست او مسلم است انجام داده است.

سامارا ویرا گفت: راجا پاکسه نیمه شب پنج‌شنبه روسای پلیس، ارتش و دادستانی را احضار کرده و به آن‌ها گفته است که طرحی برای متوقف کردن شمارش آرا آماده کنند اما این سه نفر با او مخالفت کردند.

سامارا ویرا گفت: مردم باید درباره وضعیت خطرناکی که وجود داشت و تلاش راجا پاکسه برای کودتا به منظور از بین‌بردن دموکراسی کشور اطلاع کسب کنند.

وی افزود: نخستین وظیفه دولت جدید سری‌لانکا تحقیقات درباره این کودتا و افشای واقعیت آنچه که رخ داده به مردم کشور است.

سیریسنا از روز جمعه عهده‌دار مسئولیت ریاست جمهوری شده و انتظار می‌رود روز دوشنبه دولت جدید سری‌لانکا تشکیل شود. یک روز پیش از آن یعنی روز یکشنبه قرار است پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان نیز به سری ‌لانکا سفر کند.

انتهای پیام

کد N670794