حادثه شارلی ابدو و هراسی که آمریکا در دل اروپا انداخت

سیاسی

آمریکا پس از حوادث خونین فرانسه به کشورهای اروپایی هشدار داده که ماجرای شارلی ابدو و پیامدهای آن زنگ خطری است که حکایت از در پیش بودن حملات تروریستی در قاره سبز دارد.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: حوادث خونین فرانسه پایان یافته اما با این وجود وقابع روزهای چهارشنبه تا جمعه که در پاریس رخ داد عاملی شده تا رسانه ها و مقامات جهان همچنان در مورد آن سخن بگویند.  

در همین رابطه روزنامه ساندی تلگراف در مورد هراس انگلیس از تکرار این حملات در بریتانیا و هشداری که آمریکا به لندن در این رابطه داده گزارش می دهد.  

بر اساس اطلاعات سرویس‌ های مخفی آمریکا، حمله  علیه کارکنان نشریه "شارلی ابدو" و گروگان گیری در یک سوپرمارکت در پاریس، به احتمال زیاد آغاز موجی از ترورها در سطح اروپاست.

پس از ترورهای پاریس، کارشناسان شنود آژانس امنیت ملی (NSA) توانسته‌ اند مکالمات فعالان ارشد داعش را شنود کنند و در این مکالمات فرماندهان ارشد داعش از موج ترورها در سطح اروپا سخن گفته‌اند.

یک دلیل نگرانی سرویس‌ های مخفی آمریکا این است که احتمال دارد سوء قصدکنندگان پاریس بخشی از یک شبکه ترور بوده باشند. نهادهای مخفی آمریکایی از قرار معلوم شواهدی در دست دارند که دو برادر تروریست، شریف و سعید کواشی، تماس‌ هایی در هلند داشته‌ اند.

آلمان در لیست اهداف داعش

از سوی دیگر سازمان مخفی امنیت داخلی بریتانیا (MI۵) از قرار معلوم به نهادهای امنیتی آلمان در مورد سوءقصدهای انفجاری علیه هواپیماها هشدار داده است. در این هشدار آمده که مواد انفجاری این سوء قصدها را نمی‌ توان با دستگاه‌ های کنترل معمول تشخیص داد. گفته می‌شود علت این هشدار، نقشه ساخت بمب جدیدی بوده که القاعده اخیرا در شبکه اینترنت منتشر کرده است.

در واکنش به این ماجرا،  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، خواستار گسترش تبادل اطلاعات پروازهای هواپیمایی در سطح جهان شد و گفت: سرویس‌ های مخفی بین‌ المللی باید همکاری نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند.

صدراعظم آلمان تأکید کرد که تبادل اطلاعات در سطح اروپا باید بیش از پیش گسترش یابد. او هم‌چنین اذعان کرد که باید تجهیزات بهتری در اختیار سرویس‌ های اطلاعاتی آلمان گذاشته شود.

رم هدف دیگر داعش 

بر اساس شنود مکالمات رهبران داعش، حمله تروریستی در پاریس آغاز یک رشته سوءقصدهایی بوده که قرار است در پایتخت‌های اروپایی تکرار شود. در این مکالمات از رم، پایتخت ایتالیا نام برده شده است. گفته می‌شود هنوز سرنخی از یک سوءقصد مشخص در دست نیست.

رسانه‌ های ایتالیا از انتشار یک ویدئوی تهدیدآمیز توسط داعش گزارش داده‌ اند که در آن از شهر رم به عنوان یکی از هدف‌ ها نام برده شده است.

ماتئو رنزی، نخست‌ وزیر ایتالیا، در واکنش به حملات انجام گرفته در فرانسه، خواستار تشکیل سازمان مخفی اطلاعاتی اتحادیه اروپا شد و تأکید کرد: ما واحد پولی مشترک داریم و به یک سازمان اطلاعاتی مخفی مشترک نیز نیازمندیم. اروپا باید علیه تروریسم متحد باشد.

کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی آلمان نیز معتقدند که عاملان ترورهای پاریس از بیرون هدایت می‌شده‌اند و با دیگر شبه‌ نظامیان اسلام‌ گرا در یک ارتباط شبکه‌ ای قرار دارند. با این حال هنوز مشخص نیست که فرمان ترورهای پاریس از سوی یک سازمان صادر شده باشد.