واکنش اتحادیه اروپا به مجازات منتقدان آل سعود در عربستان

سیاسی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اقدام عربستان در مجارات منتقدان و حکم صادر شده علیه یک جوان وبلاگ نویس را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا شدیداً به محکومیت «رائف بدوی» وبلاگ‌ نویس عربستان سعودی  و نحوه مجازات او اعتراض کرد.

مقامات عربستان سعودی مدعی هستند که بدوی به دلیل توهین به اسلام مجازات می شود اما خبرها در این رابطه حکایت از آن دارند که بدوی به دلیل انتقاد از حکومت و همچنین وهابیت موجود در عربستان محکوم شده است. 

بر اساس حکم دادگاه عربستان، قرار است بدوی برای مدتی پس از اقامه نماز ظهر جمعه، در ملاء عام شلاق زده شود.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره مجازات رائف بدوی گفت: شلاق زدن غیر قابل پذیرش است و در تقابل با حقوق بشر قرار دارد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، قرار است که رائف بدوی در دفعات متوالی در ملاء عام ضربات شلاق را تحمل کند. او در ماه مه سال گذشته میلادی به خاطر فعالیت غیر قانونی روزنامه‌ نگاری به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (حدود ۱۹۱ هزار یورو) و هزار ضربه شلاق محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین خبر در مورد سرنوشت بدوی اعلام کرد که مقامات سعودی در یک مسجد در شهر بندری جده نخستین نوبت مجازات شلاق‌ را در مورد او اجرا کرده‌ اند. وی در دور اول اجرای مجازات خود متحمل ۵۰ ضربه شلاق شده است.

به گفته شاهدان عینی، بدوی با دستان و پاهای بسته متحمل ۵۰ ضربه شلاق شده است. مدت مجازات او حدود ۱۵ دقیقه طول کشید.

بر اساس اعلام عفو بین‌ الملل هزار ضربه شلاق به عنوان بخشی از مجازات رائف بدوی قرار است که در مدت ۲۰ هفته به مورد اجرا گذاشته شود. بنا به گفته سازمان‌ های حقوق بشری قرار است که ماموران انتظامی هر بار برای اجرای مجازات، رائف بدوی را از زندان خارج کرده و وی را در ملاء عام شلاق بزنند.